”Süper anneanne”

80 yaşındaki ”Süper anneanne”

Doğuştan Serebral Palsi (SP) olan torunu Deniz’in hayata tutunabilmesi için ona adeta arkadaş oldu. Şimdilerde ise onunla yaşadığı yılları yazdığı kitapta topladı.

Onun yaşındakiler bırakın yazıp çizmeyi birilerinin desteği ile yaşamlarını sürdürken 80 yaşındaki Nuran Güleşçi, Serebral Palsi’li torunu Deniz Ünsal sayesinde yazar oldu. Bugün 24 yaşında olan yüzde 96 engelli torunu Deniz Ünsal ile geçirdiği tüm yaşamını kitaplaştırdı.

Dört çocuğu ve altı torununu görebilme şansını yakalayan Nuran Güleşçi’yi sağlık ve dinç tutan unsurların en başında 1997 yılının 14 Ocak’ın dünyaya gelen engelli torunu Deniz Ünsal oldu.

Kimsenin yardımı olmadan onun yaşamını gün ve gün not eden Nuran Güleşçi, tüm çocuklarına gelecek hazırlayabilmek için Almanya’ya giderek gurbetçi işçiler arasındaki yerini aldı.

Yıllarca gurbette çalışan Güleşçi, yurt dışında da sürdürdüğü ‘Atatürkçü çağdaş kadın’ modeliyle de yetiştirdiği üç kızına bu yönde de rol model olmayı başardı. Hayatının her noktasına dokundu  

Eğitimci kızı Nihal Ünsal’ın dünyaya getirdiği SP’li torunu Deniz Ünsal için tüm doktorlar ”her türlü olumsuzluğa kendinizi hazırlıklı kılın” demesine karşın o hiç yılmadı ve umudunu yitirmedi.

Bir yandan evlatlarına kol kanat gererken diğer yandan da torununun hayatta kalması ve hayata bağlanması için ne yapılması gerekiyorsa, her türlü olumsuz süreci pozitife çevirmeyi başardı. 

Torununun beslenmesinden, konuşmasına, ilk adımları atmasına kadar tüm gelişmeleri an be an takibe aldı. Okul öncesinden başlayan eğitim hayatında merdivenleri tek tek çıkarak ilkokulu, orta okulu ve lise eğitimini tamamlamasının yolunu açtı. 

Kelimenin tam anlamıyla torunu Deniz’i ilmek ilmek işledi.

Deniz’in eğitim hayatını sürdürdüğü o yıllarda eş zamanlı olarak bulduğu yüzme öğretmeni Şule Şenyoğurçu Dalyan’ı bularak yüzme öğrenmesinin yolunu açtı.     

Bedensel engelliler yüzme takımına girmesini sağlayarak birçok Türkiye birincilikleri almasının öncü oldu. Onunla mutlu oldu, onunla üzüldü fakat yılmadan onun hayatında her daim yer aldı.

Nuran Güleşçi, yazdığı tüm notları bir araya getirerek ‘Yüreğimde Sonsuz Deniz’ adını verdiği kitapta buluşturdu.  Kitabın arka kapağındaki o şiir yüreklere dokunuyor   

Kitabın ön kapağına ‘Bir elin nesi var iki elin sesi var’ sözünden hareketle iki elin yapamayacağı başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığını gözler önüne serdi. 

Kitabın arka kapağında torunu Deniz’e hitaben yazdığı o şiir ki gerçekten dizeler yürekleri sızlattığı gibi göz pınarlarının akmasına neden oluyor.

”Acıyor, yüreğim acıyor

Dalmışım derinlere, bir ses

Acıyor, döndüm baktım,

İki kara gözle karşılaştım

Sanki bir deniz, bir derya görüyorum,

Dolu ve berrak bir göl gibiler,

Acı dolu bakıyorlar…

Yüzüne baktım çaresiz,

Garip bir ifadeyle bakıyor,

Kıvrılmış gül yaprağı gibi,

Takati kalmamış pembe dudakları,

Acıyor diye mırıldanıyordu” “Deniz’im seni çok seviyorum iyi”

Ateş Yayıncılık öncülüğünde basılan ‘Yüreğimde Sonsuz Deniz’ adını verdiği 96 sayfalık kitabıyla ilgili konuşan Nuran Güleşçi, şunları söyledi:

“Ben bugün bu yaşıma rağmen dimdik ayakta ve dinç isem bunu torunuma borçluyum. Onunla geçirdiğimiz 24 yılı kitabıma yazdım. İnsanlara şunu söylemek isterim ki gördüğünüz her engelliye acıyarak değil onlara öz güvenle bakmalarını sağlayın. O güveni verdiğinizde başaramayacakları hiçbir şey yoktur. Deniz’im seni çok seviyorum, iyi ki benim torunumsun. Kitabın satışından elde edeceğim gelirle onun hayatını daha renkli hale getirmeyi planlıyorum.” “İşte Benim Hayatım” yolda

Torunun hayatını kitaplaştırmayı başaran Nuran Güleşçi şimdilerde kendi hayatını yazmak için kollarını sıvadı. 80 yıllık yaşamında neler yaşadığı, Almanya’daki gurbet hayatını içine alan kitabının adını bile koydu:  ”İşte Benim Hayatım’’ 

Kitabın ise son dokunuşları tamamlamak üzere olduğunu anlatan Nuran Güleşçi; “Bence her insanın hayatı bir roman. Herkes yaşadıklarını mutlak yazmalı. Diziler, filmler yaşanmışlıklardan meydana geliyor. Yaşınız kaç olursa olsun mutlak yazın ve tarihe ışık tutun” diyor. 

Deniz ise anneannesi sayesinde oldukça sosyal ve aktif yaşamında çevresine enerji saçmaya devam ediyor olmanın mutluluğunu taşıyor.


Etiketler: 91 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir