ŞUAHED Aile Sağlığı Çalışanı Eksikliği Var, Doğruları Söylemeye Devam Edeceğiz

ŞUAHED

Aile hekimliğinin kronik sorunlarından biri olan aile sağlığı çalışanı açığı gün geçtikçe artıyor. 2010 yılından bu güne aile hekimliğinden ayrılan aile sağlığı çalışanı yerine ne yazık ki yenisinin dahil edilmesi geliştirilmediği gibi devlet hastanelerinden aile hekimliğine geçişte getirilen katı kurallar ( muvafakatname ), dışarıdan alınacak hemşireler için maliyetin verdiği bütçeyi değiştirmeyen Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü nedeniyle aile hekimliğinden ayrılan her hemşire ebenin yerine aile sağlığı geçmesini zorlaştırdı.

Şu an Türkiye genelinde her 10 aile hekiminden 2 sinin aile sağlığı çalışanı bulunmamaktadır. Bazı birimlerde 18 ay gibi uzun dönemlerde hemşiresiz çalışan aile hekimleri bulunmaktadır. Buda ülkemizde yaklaşık 16 milyon vatandaşın bağlı olduğu aile hekiminin aile sağlığı çalışanı olmadığını ve hizmet alımında büyük sorunlar yaşadığını gösteriyor.

AHEF ve AHEF üyesi ŞUAHED olarak yıllarca bu konuyu raporlarıyla toplantılarda belirtiklerini, her kurum görüşmesinde bunu dile getirdiklerini belirten ŞUAHED Başkan Yard. Dr. H. Yusuf Eryazğan “Ben Şanlıurfa da aile hekimiyim. İlimde bu sorun çok büyük sıkıntı. Yunanistan ın doğum oranı kadar doğum oranı olan bebek ve çocuk nüfus oranı çok yüksek olan ilimde 1 ay önce Şanlıurfa İl sağlık Müdürlüğünün dış alım kadrosundan 9 kadro için ilana çıktığını il müdürlüğü resmi sitesinden yayımladı.

Oysa ki ilimizde aile sağlığı çalışanı olmayan aile hekimliği birim sayısının 101 birim ” olduğunu belirten Dr. Eryazgan ” Doğruları bir haber üzerinden Tweter dan 100 aile hekiminin aile sağlığı çalışanı yok diye duyurunca yani il sağlık Müdürlüğünün yayınladığı listeyi aynen ifade edince “Toplumu yanlış bilgilendirmek ,Toplumda kargaşaya neden olmak ,Vatandaşın devlet kurumlarına olan güven duygusunu zedelemekten “Şanlıurfa Valiliği onayı Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü isteği ile hakkımda soruşturma açıldı. Sayın bakanlık yetkilleri Sayın il valiliği ve il müdürlüğü 100 hemşirenin açığını bir kenara bırakıp benim doğruları söylemem üzerine, beni susturmak olayı örtbas için soruşturma açacağına 10 yıldır artarak devam eden kronikleşen ve gerçekten vatandaşın hizmet almasını zorlaştıran, vatandaşın güven duygusunu zedeleyen bu konun çözümüne kafa yormaları gerekmektedir. ŞUAHED olarak bu tür susturma ve bastırma çabalarına boyun eğmeyeceğiz, doğruları her platformda söylemeye devam edeceğiz.

Ülkemizde aile sağlığı açığı artarak devam ediyor ve sistemi kilitleme noktasına varmak üzere. Onlarca yıl bu konuda sunduğumuz raporların, çözümlerin dikkate alınması gerek.” dedi..

ŞUAHED YÖNETİM KURULU


Etiketler: 555 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir