“Sokakta dans gençleri dinden uzaklaştırıyor”

Irak’ın Süleymaniye şehrinde sokakta iki genç dans ederek bunu sosyal medya hesaplarında paylaştıklar. Görüntülerin internette yayılması ile destek ve tepkiler bir birini kovaladı.

Erbil’de faaliyet veren bir dans akademisi kurucuları, Iraklı Muhammed Halid ile Suriyeli Tefany Kourieh, geçtiğimiz Cuma akşamı Süleymaniye kentinin en kalabalık caddelerinden bir olan Saholaka Caddesinde bir dans gösterisi yaptı. Yaklaşık 4 dakikalık dansın görüntüleri internette yayılması ile ülkede tepkiler çığ gibi büyüdü. Kimi sosyal medya kullanıcısı dans için “Ramazan ayına saygısızlık” ifadeleri kullandı.

 

Sokakta dans gençleri dinden uzaklaştırıyor

Görüntüleri izleyen İslami Birlik (Yekgırtu) Partisi Eski milletvekili Hacı Karwan, dans gösterisi yapan gençleri eleştirirken dansın gençleri dinden uzaklaştıracağını ileri sürdü.
Hacı Karwan, “Ahlakı, dini ve haysiyeti olanlar bu durumu kabul etmez, çünkü bu tür eylemler gençlerimizi dinden uzaklaştırılmaya teşvik ediyor. Eğer dans etmek istiyorlarsa, bütün gün dans edebilecekleri birçok salon var. Ve orada yapılan dans kimsenin umurunda olmayacaktır” diye tepki gösterdi.

Vali: Dans kültürün bir parçası

Süleymani Valisi Haval Abubekir yerel basına yaptığı açıklamada, iki gencin de ilde ikamet etmediğini, ancak dans etmenin ve neşe ifade etmenin yerel kültürün bir parçası olduğunu düşündüğü ifade etti.

Kafe sahibi: “tehdit alıyorum”

Dans performansının gerçekleştirildiği kafenin sahibi İskendar Emin de, gün boyunca tehdit aldığını belirterek, “Evinizi yakacağız ve kafeni kapatacağız şeklinde tehdit içerikli telefonlar aldım” dedi.
Ramazan ayında Süleymaniye’nin en kalabalık caddesinde sergilenen dans performansının hem Müslümanlara hem de İslam’a karşı olduğu gerekçesiyle çok sayıda genç dansın yapıldı anlana toplanarak teravih namazı kıldı.


Etiketler: 251 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir