Siverek sanat ile güzeldir

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden buluşan şairler Siverek’in güzelliklerini şiirlerle anlattılar.

Fırat gezginler kulübü adıyla Siverek’i tanıtmaya çalışan bir grup gönüllü Siverekli, “Nissibi’de şiir”  isimli bir gece düzenledi. Gecede Siverek’in güzelliklerini şiirlerle betimleyen şairler en güzel şiirlerini Siverek için okudu.

 

Boğaz köprümüzü tanıtmak istiyoruz!

Siverekli Gazeteci Şükrü Dolaş ise geceye ismini veren Nissibi köprüsünü tanıtmak ve bilinmesini istiyoruz dedi. Dolaş, “Türkiye’nin 3. Asma köprüsü Siverek’te bulunur. Bu köprü Adıyaman’a ve Siverek’i bir birine bağlar.  2014 yılında 80 Milyon TL harcanarak Siverek’e kazandırıldı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin boğaz köprüsüdür Nissibi.

Nissibi ile şimdi Siverek daha güzel, bu güzellikleri tanıtmak, bilinmesini sağlamak bir Siverekli olarak boynumuzun borcudur” dedi.

 

Sanat ile Şiir ile!

Fırat gezginler kulübünün başkanlığını yürüten Ferit Akçalı, Siverek’in güzelliklerini uzun zamandır farklı etkinliklerle tanıttıklarını şimdi ise sanat ile şiir ile Siverek’in güzelliklerini tanıtmak istediklerini belirterek şunları dile getirdi, “Şiir gecemize katılan şairlerimiz aynı zamanda birer doğa tutkunudurlar bölgeyi farklı çalışmalarla tanıtmak istiyoruz. Bu kez şairlerin dizeleriyle Nissibi köprüsünü ve Takoran bölgesini tanımaya çalıştık, tanıtım çalışmalarımıza çeşitli farklı etkinliklerle devam edeceğiz.”

 

İnternet’ten canlı yayınlandı

Moderatörlüğünü Bedir Bakır’ın yaptığı Nissibi’de şiir gecesine Profesör Adnan Ceviz, Doçent Doktor Yaşar Yolbaş, Eğitimci Murat Başaran, Gazeteci Yazar Şükrü Dolaş ve iş adamı Nurullah Eza katıldı. İnternet üzerinden canlı yayınlanan şiir gecesi Siverek ve yurt içinde binlerce kişi tarafından izlendi.

 

 


Etiketler: 678 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir