Siverek kaymakamlığı: İddialar asılsızdır

Siverek kaymakamlığı: İddialar asılsızdır

İmam Osman Çilenti’nin vefatı üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı iç soruşturma açarken bir açıklamada olayın yaşandığı ilçe olan Siverek’ten geldi. Siverek Kaymakamlığı yaptığı açıklamada ise söz konusu iddiaları yalanladı.

Siverek kaymakamlığından yapılan açıklamada merhum imam Osman Çilenti’nin nisan ayından bu yana koronavirüs nedeni ile vefat eden vatandaşların yıkanması maksadı ile  görevlendirilen 10 kişilik imam hatip gurubun içinde yer aldığını amabu görevlendirmenin ceza amacı ile yapıldığı iddiası asılsızdır denildi. Vefat eden imam Osman Çilenti’nin ailesine başsağlığı dilenen açıklamada ailenin iddia ettiği gibi koruyucu donanım olmadan görev yaptırıldığı da red edildi.

 

Siverek Kaymakamlığının resmi web sitesinden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi.
• Sağlık personelinin tamamının yanında jandarma, polis, öğretmen, mühendis, zabıta, muhtar ve birçok kamu ve meslek kuruluş personeli, pandemi kurullarınca alınan kararlar doğrultusunda yapılan planlamaya uygun bir şekilde, kişisel koruma tedbirlerine de riayet ederek filyasyon, izolasyon ve alan denetimleri ile benzer çalışmalarda görev ifa etmektedir.

• Bazı basın ve yayın organlarında yer alan merhum imam hatibimiz Osman Çilenti’nin cezalandırmaya yönelik görevlendirildiği iddiası asılsız olup Covid-19 nedeniyle vefat eden vatandaşlarımızın dini vecibelerinin yerine getirilmesi ve cenazelerinin yıkanması amacıyla nisan ayından bu yana bu amaçla görevlendirilen 10 kişilik imam hatip gurubun içinde yer almaktaydı.

• Vefat eden vatandaşlarımızın dini vecibeleri gereği yıkanması hizmeti, ilçemiz devlet hastanesinde yapılmakta olup yıkama hizmetinde görevli bütün personele gerekli koruyucu donanım sağlanmıştır.

• Merhumun, Covid-19’a ne zaman ve ne şekilde yakalandığını tespit etme imkânı bulunmamakla birlikte, vefat olayında ihmal bulunduğu, savunmasının alınması, merkeze çeklime talebinin kabul edilmemesi gibi iddialara ilişkin başlatılan idari soruşturma devam etmektedir.

 

 

 


Etiketler: 1063 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir