ŞİRE ŞENLİĞİ

Şanlıurfa’da, bağbozumu geleneğini yaşatmak ve geleceğe aktarmak amacıyla Hilvan ilçesi Ovacık Mahallesi’nde “Şire Şenliği” düzenledi.

Şanlıurfa’nın tanıtımı noktasında birçok festival, yarışma ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi paydaş kurumlarla birlikte şiresiyle ünlü Hilvan ilçesi Ovacık (Hasenik) Mahallesi’nde Şire Şenliği düzenledi.

Bastık, Çekçek, Cevizli Sucuk, Pekmez ve daha birçok ürünün gözlere hitap ettiği Şire Şenliğinde Hilvan Ovacıklı kadınların maharetli elleriyle yaptıkları envai çeşit yöresel lezzetlerin yapım aşamasından tadım aşamasına kadar geçen zahmetli süreç gözler önüne serildi.

Ovacık Mahallesi’nde düzenlenen Şire Şenliğinde kurulan stantları protokol üyeleri ilr vatandaşlar gezerek bağbozumu ve şire yapımına eşlik etti.

Tarımın şehri Şanlıurfa’da yetişen ürünlerin organik olduğunu ve insanların organik gıda ürünlerine rağbet gösterdiğini anlatan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ‘’Hasenik denince akla Şire, pestil geliyor. Buradaki üzüm Hasenik ile özdeşleşmiştir. Hasenikliler bu güzel meyvemizi markalaştırdılar. Ama bu markalaşmayla birlikte Hasenik’te markalaştı. Bir şira bu kadar mı lezzetli olur veya bir pestil bu kadar mı lezzetli olur. Hasenikli kızlarımız ve gençlerimizin ellerinden bu lezzetler ortaya çıkıyor. ” dedi

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ise bir toplumun yörede yetiştirdiği ürünlere sahip çıkması gerektiğini söyledi.


Etiketler: 12 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.