Şimdi de Hindistan mutasyonu ortaya çıktı!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, dünyada yeni bir mutasyonun da ortaya çıktığını açıkladı.

Hindistan varyantı olarak bilinen mutasyon hakkında bilgi veren Dr. Koca, “Mutasyonlar dışında yeni bir tür daha ortaya çıktı. Hindistan varyantı tespit edilmiştir. Hindistan ve Hindistan temaslı seyahatlerden ülkemize giriş yapmak isteyen kişiler belirlenen yurtlarda 14 gün gözetim altında tutulduktan sonra ülkemize girişine izin verilmektedir” diye konuştu.

HİNDİSTAN VARYANTI NEDİR?
Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi’nden Türk Bilim İnsanı ve İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Özpolat, Hindistan varyantı ile ilgili şunları söyledi;

Hindistan’daki varyant iki mutasyon içeriyor. Mutasyonlardan bir tanesi Kaliforniya varyantındaki mutasyonla aynı. Bu nedenle, bunun da (hücre içinde) daha hızlı bölünebildiği ve insan hücresine daha sıkı bağlanabildiği düşünülüyor. Spike proteindeki bahsettiğim mutasyondan dolayı, ilk çıkan virüs formuna göre hücreye daha sıkı bağlandığı için, daha çok virüs insan hücresine girebiliyor, hücreye giren virüs daha hızlı bölünebiliyor. Dolayısıyla enfeksiyon riskini de artırıyor. Hindistan’da bulunan iki mutasyonlu ‘double mutant’ dediğimiz bu varyantın, Hindistan’ın özellikle çok fazla Korona vakası bulunan bölgelerinde yüzde 20 oranında bulunduğu tespit edildi. Buradaki vaka artışlarının nedenlerinden birisi olarak düşünülüyor.”


Etiketler: 223 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir