Sıkılan Urfalı, Boş ihbarlar yaptı

112 Acil Cağrı merkezi

Şanlıurfa’da ki 112 Acil telefon hattı verileri açıklandı, verilere göre Urfa halkı toplamda 5 milyon ihbarda bulundu, bu ihbarların %90 kadar olanı ise asılsız çıktı.

Açıklanan verilere göre, Şanlıurfa merkezde 2020 yılında 112 Acil telefon hattına tam 5 milyon ihbar yapıldı. İhbarlar titizlikle değerlendirilirken, bu çağrılardan yüzde 89’unun asılsız ihbarlar olduğu ortaya çıktı.

 

Günlük 30 bin çağrı

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü İbrahim Akbaş, günlük ortalama 30 bin çağrı yapıldığını belirterek, gereksiz çağrıların 112’ye ihtiyacı olanları zor durumda bıraktığını kaydetti.

Akbaş, açıklamasında şunları söyledi:

“Hayat kurtaran 112’yi evde veya iş yerinde canı sıkılan vatandaş sohbet etmek için arıyor. Bu tür gereksiz aramalara şahit oluyoruz ve bu gerçekten 112’ye ihtiyacı olan vatandaşlarımızın ulaşamaması anlamına geliyor. Biz vatandaşlarımızdan mümkün mertebe 112’yi ihtiyaç duydukları zaman aramalarını istiyoruz. Ancak bu uyarılara rağmen halen asılsız ihbar geliyor. Bu yıl içersinde 5 milyon çağrıdan yüzde 89’unu asılsız çağrılar oluşturuyor” dedi.

Sahte ihbarın cezası var

İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 28. maddesinin son fıkrasında “112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre il valileri tarafından 250 Türk Lirası idari para cezası verilir.


Etiketler: 306 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir