[avatar user="mustafakaplan" size="150" ]

Şiddet ilahi projeye dahil edilemez

by | Leave a comment

Kadın olmadan erkek; erkek olmadan kadın olamayacağına göre, birbirinin olmazsa olmazı olan bu iki unsurun aile gibi kutsal bir kurumun da olmasa olmazlarıdır…

 

Bir dişi; bir erkekten inkişaf eden her türlü canlı, kimi içgüdüsel; kimi şuurla hareket etsin kurallar aynı kurallardır. Birinin yekdiğerine mütecavizine bir eylemi tüm kâinatı kapsar.

 

Bir gemide; biri veya birileri tarafından, o geminin işleyişine dair bir halel gelmesi o gemi ve içinde bulunan herkes için bir tehlike söz konusudur.

 

Şimdi o gemidekilerden bir tanesi, kim olursa olsun kalkıp; “Aman bana ne!..” diyebilme lüksüne sahip mi, tabiki hayır…

 

Çünkü biliyor ki gemi batarsa kendisinde batacaktır…

 

Denizde şiddetli bir fırtına esmektedir…Yine söz konusu geminizin fırtınaya karşı alabora olma ihtimali yüksek seviyelerde…Bu durumda topyekûn bir birlikteliğin sağlanıp, ortak bir mücadele zorunlu olmaz mı?..

 

Çevrenizde, sokağınızda, oturduğunuz mekanda veyahut yolda, ne tür canlı olursa olsun bir şiddet eylemiyle karşı karşıya kalmışsa; buna müdahil olmak, olması gereken bir yaratılış prosedürüdür.

 

Tüm mahlûkatın belirli kurallar içinde varlık arz etmesi değişmez bir İlahi projedir. Bunu kimsenin bozacak gücü kuvveti yoktur. Buna kalkışmak insanı bir Firavun yada Nemrut’un derekesine düşürür ki; buda o kişi için geriye dönüşü olmayan bir felakettir.

 

ZULME RAĞBET GÖSTEREN, ZULMETTE BOĞULUR…

Tıpkı Firavunun denizde bir balçıkla; Firavunun da bir sivrisinekle helak olması gibi… Çünkü onlar Allah’a şirk koştular. Kuşkusuz Allah kendisine şirk koşanları sevmez.

 

Kimse kimsenin kölesi, yada üzerinde  hak iddia edecek bir mülkü değildir. Böyle bir zanna kapılıp, şiddet gibi menfi bir fiile kalkışması, failini şirk gibi bir duruma sokar ki; maazallah bu hiç te  tasvip edilecek bir sıfat değildir…

 

Ve insanoğlu; nedense basit; ama Cennet gibi baki, güzel bir yaşam için çalışacaklarına; kat kat  daha meşakkatli, daha çetin ve içinde alevlerin boy gösterdiği Cehennem  gibi ebedi bir azapla yaşamayı tercih ederler cidden anlamak güçtür…

 

Allah cümlemizi takvada faik, hayırda saik, helal kazançta muvafık eylesin!..


Etiketler: 321 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir