Sıcakta buz satışları patladı

Şanlıurfa’da sıcaklığın 42 derecenin üzerine seyretmesiyle buz satışları patladı. Kentte buz üretimi yapılan dört fabrikada günlük 25 ton buz satılıyor.

Türkiye’nin en sıcak illeri arasında yer alan Şanlıurfa’da buz sezonu devam ediyor. Buz üreticileri, soğuk hava depolarında özel makinelerde ürettiği buz kalıplarını, lokantalar başta olmak üzere ev, fırın ve şerbetçiler gibi birçok yere servis ediyor.

8 ila 15 kilogramlık buz kalıpları, 15 ila 20 TL arasında satışa sunuluyor. Şanlıurfa genelinde bulunan 4 buz üretim fabrikasında, günlük 25 tonun üzerinde buz satışının yapıldığı bildirildi.

Kentte 8 yıl önce kurduğu buz fabrikasını işleten Abdulkadir Demir, “Bu işletmede buz üretimi yapıyoruz. Üretilen buzları da palızacılara, fırıncılara, ciğercilere, lokantacılara dağıtıyoruz. Bir buzu yaklaşık 12 saatte üretiyoruz. Bizde poşetli ve kalıp şeklinde satılmak üzere 2 çeşit buzumuz vardır. Kalıp şeklinde olan buzları palızacılar kullanır. Poşetli buzları da fırıncılara, şerbetçilere, ciğercilere lokantalara, kıraathanelere satıyoruz.” dedi

Termometrelerin 42 dereceyi gösterdiği kentte vatandaşlar sıcaktan korunmak için her yolu deniyor. Çocukların parklarda çim sulama fıskiyeleri altında ve süs havuzlarında serinlediği görülürken, yaşlıların ise zamanı ağaç gölgelerinde geçirdiği gözlendi.


Etiketler: 35 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.