Sema Kiraz’ın katiline iyi hal indirimi

Sema Kiraz'ın katiline iyi hal indirimi

Sema Kiraz’ın katiline iyi hal indirimi uygulandı.  Seni damla damla öldüreceğim diyen katil kocaya iyi hal indirimi uygulandı. İstinaf mahkemesi, karısının üstüne kuma getiren ve karısını döverek öldüren katilin cezasında indirime gitti.

Şanlıurfa’da sevmediği bir adamla evlendirilen Sema Kiraz 12 yıl boyunca kocasından şiddet gördü. Kocasından yediği dayakların yanı sıra Kocası İsmail Kiraz, Z.A isimli bir kadın ile imam nikahı ile evlenerek Sema Kiraz’a kuma getirdi.

2016 yılında Sema Kiraz’ın 12 yıllık acı ve işkence dolu hayatı feci bir şekilde son buldu. Doğal yollarla hayatını kaybettiği söylenerek toprağa verilen 33 yaşındaki Sema Kiraz’ın kocası tarafından feci şekilde dövülmesi nedeni ile hayatını kaybettiği anlaşıldı.

Evlendiği gün kocası İsmail Kiraz’ın, “Benimle evlenmek istemediğini yüzüme karşı söylediğin için seni damla damla öldüreceğim” dediği eşini yıllarca öldüresiye dövdü ve üstüne kuma getirdi.Yıllarca süren dayak ve kötü muameleye tanık olan anne ve kardeşlerinin ise korkudan sessiz kaldıkları ve Semanın ölümünden sonra savcılığa gidip her şeyi anlatmışlardı.

“Anne ne olur bırakmayın beni, benim sonum iyi değil. Beni öldürecek”

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığını hazırladığı iddianamede ise tüyler ürperten ve yıllarca süren kabus dolu detaylar yer alıyor. İsmail Kiraz, eşi Sema’yı önce öldüresiye dövdü, sonra 3 gün boyunca evde tedavi etmeye çalıştı. Kiraz’ın, Sema’nın kendine gelememesi üzerine kız kardeşi Ayşe’ye “Al kız kardeşine bak. Doktora götürme. Yüzündeki morluklar, gözündeki kararmalar geçtikten sonra yine de iyileşmezse doktora götürürsün” dediği ortaya çıktı.

Birkaç gün sonra İsmail’in Sema’yı tekrar köye götürmek istediği sırada kendisinin de orada bulunduğunu söyleyen anne, kızının “Anne ne olur bırakmayın beni, benim sonum iyi değil. Beni öldürecek” dediğini söyledi. Kızını bırakmak istemeyen annenin üzerine yürüyen İsmail oradakilere “hepinizi keserim” tehditlerini savurdu. Sema’yı köye götürdükten sonra da darp eden katil, eşine serum verip iğne yaparak tedavi etmeye çalıştı.

“Dağ kanunları hüküm sürüyor”
İsmail Kiraz
İsmail Kiraz

Evlendikten 3 gün sonra kızına yönelik şiddetin başladığını söyleyen anne, “İsmail’in 9 kardeşi var. Benim 2 tane erkek çocuğum var. Bizden güçlü oldukları için kızıma yaptıkları onca eziyeti görmezden geliyorduk, sesimizi çıkaramıyorduk. Kızımın evlendikten sonra çocuğu olmadı. Bu yüzden İsmail başka bir kadınla daha evlilik yaptı” şeklinde ifadeleri savcılık soruşturmasına dahil oldu.

Şanlıurfa Ağır Ceza Mahkemesi müebbet verdi

2018 yılında mahkemede Sema Kiraz’in kendini aldattığını iddia eden İsmail Kiraz’a herhangi bir indirimi yapılmadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Kararda, “Sanığın da Sema ile evliyken bir başkasıyla nikahsız olarak evlilik hayatı yaşadığı, o kişiden çocuklarının olduğu, kendisi açısından normal görülen bu durumun eşinin başkasıyla ilişki yaşaması halinde haksız tahrik oluşturmasının sanığın ahlaki yapısı açısından çelişkili bir durum yaratacağı, bu nedenle haksız tahrik uygulanmasının kadın erkek eşitliğini kabul etmeyen yöre kabulü hukukça koruma altına alınması anlamına geleceği” vurgulandı.

Sema Kiraz, “Katil tahrik edilmiş” dedi

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını kaldırarak sanığa haksız tahrik indimi uyguladı ve cezayı 22 yıla düşürdü. İstinaf, iyi hal de uygulayarak cezayı 18 yıl 4 ay olarak belirledi. Katil kocanın kuma getirmesini görmezden gelen istinaf, haksız tahrik indiriminde sanığın savunmasını esas aldı.

Savcı itiraz etti, son kararı Yargıtay 1. Dairesi verecek

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Kemal Aksakal, davaya ilişkin tebliğnameyi hazırlayarak sanık hakkında tahrik indirimi uygulanmasına karşı çıktı. Son kararı, Yargıtay 1. Ceza Dairesi verecek.

İyi hal indirimi nedir?

İyi hal indirimi için yasa ile belirlenen kriterler:

  • Failin Geçmişi
  • Sosyal İlişkileri
  • Fiilden Sonraki Davranışları
  • Yargılama Sürecindeki Davranışları
  • Cezanın failin geleceği üzerindeki etkileri’dir.

 


Etiketler: 1944 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir