Sefertepe’de kazı evi inşa ediliyor

Göbeklitepe ile benzerliğiyle bilinen ve neolitik döneme ait yerleşim yerleri arasında yer alan Sefertepe’de arkeolojik kazıların süratli bir şekilde yürütülmesi amacıyla Viranşehir Kaymakamlığı koordinasyonunda kazı evi inşa ediliyor.

Toplam bin metrekare alan üzerinde inşa edilecek olan kazı evi çalışmaları İlçe Kaymakamı Önder Çengel’in talimatıyla bu gün başladı.

Sefertepe Kazı Evi Projesi’ne sponsor olan iş insanları ile kazı evi alanını ziyaret eden İlçe Kaymakamı Önder Çengel çalışmaların yürütülmesini takip etti.

Kazı çalışmaları 2021 yılında Şanlıurfa Müzesi başkanlığında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Tarihöncesi Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Emre Güldoğan’ın bilimsel danışmanlığında başladı.

İlk kazı sezonu itibariyle yerleşimde çanak çömleksiz neolitik dönemin “B” evresine tarihlenen dörtgen planlı oldukça düzgün inşa edilmiş duvar dizileri bulunan ve bütününde bir yapı kompleksi olarak tanımlanan mekanlar açığa çıkarıldı.

Mekan içerlerinde, Şanlıurfa bölgesinde yer alan ve Neolitik Döneme tarihlenen Göbeklitepe, Karahantepe, Nevali Çori ve Harbetsuvan gibi yerleşim yerlerinden de bildiğimiz dikili taşlar görülüyor.

Bu dikilitaşlar hem “T” biçimli hem de düz dörtgen forma sahip ve bazılarının üstlerinden kazıma ve kabartma teknikleriyle yapılmış çeşitli hayvan ve geometrik motifler yer alıyor.


Etiketler: 23 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.