Sefertepe dünya tarihine değer katacak

Viranşehir Sefertepe kazıları, Şanlıurfa’ya ve dünyaya yeni değerler katacak.

Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesinin Eski Kale Mahallesi’ne bağlı Yukarı Darık Mezrasında binlerce yıllık tarihe sahip olan Sefertepe kazı alanında incelemelerde bulunan Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci,Arkeolojik kazı ve koruma çalışmaları yürüten İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Emre Güldoğan’dan kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Viranşehir’in binlerce yıllık tarihi miras ve medeniyet birikimine sahip olduğunu belirten Ekinci, bu mirasın gün yüzüne çıkarılarak hak ettiği değeri alabilmesi için ilgili kurumlarla birlikte yoğun gayret sarf ettiklerini söyledi.

Ekinci,Kazıların derinleştikçe çok daha önemli keşiflerin elde edileceğine inandığını belirten Ekinci, “Paha biçilmez değerlere sahip olan Sefertepemize hep birlikte sahip çıkacağız. Sefertepe’nin, Viranşehir’e, Şanlıurfa’ya ve bütün dünyaya yeni değerler katacağına inandığını ifade etti.

İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Emre Güldoğan ise Bizim inancımız Sefertepe’nin Taş Tepeler Projesi içerisinde önemli noktalardan biri olduğunu düşündürtüyor. İnanıyoruz ki; Viranşehir için de hem kültürel anlamda hem de bilimsel anlamda hem de turizm anlamında uzun vadede çok getirisi olacak bir proje” şeklinde konuştu.


Etiketler: 19 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.