Şanlıurfa’da taziyeler yasaklandı!

Şanlıurfa'da taziyeler yasaklandı!
Şanlıurfa'da taziyeler yasaklandı!
Şanlıurfa’da taziyeler yasaklandı!

Şanlıurfa’da artan Koronavirüs vakaları nedeni ile Şanlıurfa il Pademi Kurulu yeni bir karar alarak il genelinde taziyeleri yasaklandı.

Kurulu yaptığı açıklamada, “İlimizde son zamanlarda vaka artışlarına neden olduğu tespit edilen taziyeler ile ilgili olarak, ilimizde son dönemlerde arttan vaka sayılarını kontrol edebilmek amacıyla gerek taziye evleri, köy odaları ve benzeri ortak alanlarda gerekse evlerde taziyelerin yapılmamasına, cami görevlilerince cenaze sahiplerine duyuru yapılıp bilgi verilmesine ve kurallara uyulmayan taziyelerin kolluk kuvvetlerine bildirilmesine, konu ile ilgili kolluk kuvvetlerince her türlü tedbirin alınmasına” karar verildiği açıklaması yer aldı.

Taziyeler yasaklanma karara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası yetmezse de Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı açıklandı.

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 . maddesi ne diyor?

  • Türk Ceza Kanununda daha ağır cezayı gerektirmediği takdirde 2 aya kadar hafif hapis ve 100 liradan 500 liraya
    kadar hafif para cezası verilir.

195. Madde ne diyor?

  • Madde 195– “(1) Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Etiketler: 500 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir