Şanlıurfa Tat Karpuzu için kolları sıvadı

sanliurfa-tat-karpuzu

Şanlıurfa da zamanında yetişen tadı ve aroması ile dillere destan olan Tat karpuzu için kolları sıvadı. Yaklaşık 3 yıllık tohum arayışından sonra coğrafi işaret başvurusunda bulunulduğu öğrenildi.

Karaköprü Belediyesi tarafından,  Karaköprü Narı’nın tescillenmesinin ardından ilçeye bağlı kırsal Tatburç mahallesi ve diğer kırsal mahallelerde üretimi gerçekleştirilen Tat Karpuzu için coğrafi işaret başvurusu yapıldı.

Gap Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından Tat Karpuzu Popülasyonlarının Morfolojik Karakterizasyon denemesi yapılan alanda incelemelerde bulunan Karaköprü belediye başkanı Metin Baydill, proje Sorumlusu Mahmut Bayram’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Karaköprü’de kendine has öz değerlerinin kaybolmaması için 2018 yılından Coğrafi İşaret başvurusu yaparak Türkülere konu olan Karaköprü Narını tescilledik . Yetiştirdiğimiz Nar fidelerini dağıtarak çoğalmasını sağlıyoruz yine ilçemizin bir değeri olan geçmişi belki de Göbeklitepe’ye kadar giden Tatburç karpuzu var. Susuz yetişen İriliği,rengi ve tadı ile dikkat çeken Tatburç karpuzunun tescili için Coğrafi İşaret başvurusunda bulunduk.” ifadelerini kullandı.

GAPTEAM Sebze Birimi Sorumlusu Dr. Mahmut Bayram, “Yerli tohumlara sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bölgemiz de ön plana çıkan ve susuz olarak yetişen ama 90 yıllardan sonra yerini hibrit çeşitlerine yerini bırakan Tat karpuzunun arayışına girdik, yaklaşık 3 yıldır da bu çalışmaları yapıyoruz. Farklı yerlerde ve kişilerden temin ettiğimiz dokuza yakın farklı Tat karpuzu popülasyonu vardı.  Bunların içerisinde yaptığımız denemelerde gerçekten Tat kapuzu özelliği taşıyan susuz koşullarda yetiştirdiğimiz çeşitlerin adaptasyonunu yapıp bunların tohumlarını alıp bölgeye ve ülkemize yeniden kazandırmak istiyoruz. Silindirik yapıda Tatburç köyünde uzun yıllar yetiştirilen bir kapuz. Bu kapuzu ekerken sadece can suyu verilir.  Susuz yetiştiği için tadı, aroması daha iyi daha keskin ve albenisi yüksel atalarımızın özlediği bir tat. Dünyada ve Türkiye’de ata tohumlarına dönme trendi var bizde bunu yapıyoruz. Biz sahip çıkmasak 10 yıl sonra artık bu tohumları bulamayacağız.” dedi


Etiketler: 686 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir