Şanlıurfa Tabip odası; Sakarya’da yapılan ırkçı saldırıyı kınıyoruz

Şanlıurfa Tabip odası; Sakarya'da yapılan ırkçı saldırıyı kınıyoruz

Dün akşam sosyal medya platformlarında yayılan, Sakarya’da çekildiği ve Mevsimlik Kürt işçilere yönelik ırkçı saldırıların yer aldığı iddia edilen video için Şanlıurfa Tabip odası bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada Sakarya’da yapılan ırkçı saldırıyı kınıyoruz denildi.

İşte o açıklama

Mevsimlik Tarım işçileri yaşadığı yerlerde geçimini sağlayamayıp. güvencesiz ve ucuz iş gücü olarak ikamet alanlarından uzak. kötü koşullarda çalışmaya mecbur bırakılan insanlardır. Bunlar yetmezmiş gibi gittikleri yerlerde ırkçı saldırılara maruz kalmaktadırlar.

Sağlıkta iyilik halinin oluşabilmesi için; bireylerin kendine yeter ekonomik güç, barınma. beslenme gibi temel insan haklarına sahip olabilme, eğitim ve sağlık hizmetlerine ulaşabilmesiyle olur. Yıllardır kabul gören mevsimlik tarım işçiliği en büyük toplumsal eşitsizlik örneğidir. Mevsimlik tarım işçilerinin en çok Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde ikamet ediyor olması ise maalesef bölgede yaşayan insanların ekonomik olarak yeterli desteklenmemesinden kaynaklanmaktır.

Toplumda eşitsizlikleri derinleştiren bu durumun Acil çözüm gerektirdiği ortadadır. 04.09.2020 tarihinde Sakarya’da yapılan ırkçı saldırıyı kınıyor, yaşanan bu olayın tüm yönleriyle araştırılmasını ve suçluların bir an önce cezalandırılmasını talep ediyoruz.


Etiketler: 458 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir