Sağlık Bakanı Koca’dan ” Evde kalın çağrısı”

Sağlık Bakanı Koca'dan " Evde kalın çağrısı"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgının seyrine ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, aylar sonra ‘evde kalın’ çağrısı yaparken, Türkiye genelinde riskli bir yükseliş olduğunu ifade etti. Bakan Koca, “Anadolu’da ilk zirve eylülde görülmüştü, ikinci zirveyi şimdi yaşıyoruz. Daha büyük bir sınavdayız. Son birkaç günde riskin boyutu artmıştır. Durum bölgesel bir yayılımdan daha ciddi, yeni bir değerlendirme yapmak gerekir. Artış, başta İstanbul olmak üzere Batı illerinde daha belirgin”  ifadesini kullandı. Sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığını kaydeden Koca, “Hareketliliğin artmasıyla birlikte salgının da arttığını biliyoruz. O nedenle tedbirlere uymanın önemli olduğunu, kalabalık ortamlara girmekten kaçınılması gerektiğini önemsiyoruz” dedi.

Bursa’da incelemerde bulunduktan sonra açıklama yapan Sağlık Bakan Koca, “Salgın Anadolu’da ikinci zirve dönemindeyken İstanbul’da mücadelenin önemi artarken günlük hayatımızı nasıl sürdürmeliyiz? Bunun tarifini kontrollü sosyal hayat olarak yapmıştık. Mecburiyetler dışında evde kalalım, hayat eve sığar cümlesini yeniden hatırlayalım. Dışarıda geçirdiğimiz zamanı asgari düzeye indirmeliyiz” diye konuştu.

Kademeli mesainin önemini bir kez daha vurgulayan Bakan Koca, “Ulaşımın önemli bir kaynak olduğunu söyleyebiliriz. Bu çerçevede esnek mesai, konusunda hem kamu hem özel sektörde devreye giriyor olmalı. Günün pik yapan 2 saati var, bu zaman dilimlerini azaltmak gerekiyor, bunun yolu da esnek mesaiden geçer” dedi.

Yüz yüze eğitimde salgında ciddi bir artışa sebep olacak durum yaşanmadığını kaydeden Bakan Koca, “Okula gitmeyen çocukların yaş grubuyla, devam edenlerin yaş grubunu kıyasladığımızda, okula gidenlerin, gitmeyenlere göre yüzde 3-4 oranında düşük olduğunu görüyoruz. Okula devam eden çocuklar tedbirler için daha fazla hassasiyet gösteriyor olabilir” yorumunu yaptı.

Bakan Koca’nın açıklamasından satır başları şöyle: 

“Durum bölgesel bir yayılımdan daha ciddi, yeni bir değerlendirme yapmak gerekir. Riskli bir yükselişle karşıyayız.

“Anadolu’da ilk zirve eylülde görülmüştü, ikinci zirveyi şimdi yaşıyoruz. Büyük illerimizde tedbirlere hızlı sarılmış ve sonuç almıştık. Daha büyük bir sınavdayız. Son birkaç günde riskin boyutu artmıştır.

“Virüsün bulaştığı büyük kişide belirti olmaması sevindirici ama ciddiyetini azaltmıyor. Salgın virüsün yayılmasının daha fazla hasta olması ve hayatını kaybetmesi değildir, hayatı sekteye uğratmasıdır da. 

“Bugün Bursa Bilecik, Yalova ve Çanakkale illerinde Covid-19’la ilgili seyiri paylaşmalıyız. Bursa’da günlük vaka sayısı geçen aya göre 3 kat arttı, Bilecik’te iki kat, diğer 3 ülde bir ay öncesine göre yüzde 50 vaka artışı görüyoruz. 

Önemli bir silahımız filyasyon ekiplerimizin yaptığı çalışmalardır. Hastaların takiplerini yapıyor ve ilaçlarını evlere kadar teslim ediyoruz. Bursa’daki ekip sayımızı 700’e çıkarıyoruz. Balıkesir’de 203 ekip sahada, Yalova’da 60, Bilecik’te 66 ekip sahada. 

Şehir hastanelerimizin yaşadığı salgından önce bulunduğu bölgelerde yaptıkları katkı takdire mahzar olmuştur. Cumhurbaşkanımızın hayalim dediği tesislerin çok isabetli olduğu Elazığ’daki deprem vesilesiyle ve Covid vesilesiyle görmüş olduk. 

Geçen yıl hizmete aldığımız Bursa Şehir Hastanemizde salgın döneminde çok önemli bir yatırım olduğu görüldü. 

Bursa Devlet Hastanesi’nin pandemi sonrası renovasyonunu yapacağız. Önceki tesislerimize sahip çıkarak hizmet vereceğiz. Bursalı hemşehrilerimizin şehir hastanesine ulaşımını sağlamak için 27 Ekim’de metro ihalesi yapılacak. 

Bilecik’te Bozüyük Devlet Hastanesi’nin inşaatı devam ediyor, önümüzdeki yıl hizmete girecek. 

Bugün değerlendirdiğimiz illerde birçok aile sağlığı merkezi, sağlıklı hayat merkezi yatırımları da devam ediyor. 

Salgın Anadolu’da ikinci zirve dönemindeyken İstanbul’da mücadelenin önemi artarken günlük hayatımızı nasıl sürdürmeliyiz? Bunun tarifini kontrollü sosyal hayat olarak yapmıştık. Mecburiyetler dışında evde kalalım, hayat eve sığar cümlesini yeniden hatırlayalım. Dışarıda geçirdiğimiz zamanı asgari düzeye indirmeliyiz. 

Bursa salgın boyunca gördüğü en riskli dönemi yaşıyor. Son bir haftadaki günlük vaka sayıları eylüle kıyasla 3 kat fazla. 

Bilecik ilk salgında zirveyi 10 Eylül’de yaşadı, şimdi iki kat arttı. Balıkesir ilk zirveyi Eylül başlarında yaşadı, son iki haftada yüzde elli vaka artışı görüyoruz. 

Sağlık sistemimiz hastamızı en iyi şekilde tedavi edecek güçtedir. Sahadeki ekiplerimiz büyük başarı gösteriyor. Önemli olan hastalıktan uzak durarak salgına set çekmektir.

Sizlere açık ve ısrarlı mesajım şudur: Salgınla mücadelede halen tedbirlerden daha güçlü silahımız yok. Sadece hasta tedavi ederek kazanılamaz, yayılmayı önleyerek kazanılır, bu da tedbirlere uyarak mümkündür. 


Etiketler: 407 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir