Sac kavurması tescilli olarak Urfaya ait

Sac kavurması tescilli olarak Urfaya ait

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının başvurusu ile Şanlıurfa’nın en leziz yemeklerinden olan Sac Kavurması  Türk Patent ve Marka tarafından Şanlıurfa’ya ait olduğu tescillendi.

Coğrafi işaretli ürünleriyle lider olan Şanlıurfa’nın Sac Kavurması da tescil belgesini aldı. Böylelikle Şanlurfa’da tescilli ürün sayısı 30’a yükseltildi.

10.06.2014 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) tarafından başvurusu yapılan Şanlıurfa (Urfa) Sac Kavurması, Türk Patent ve Marka tarafından tescilletmeye uygun görüldü. Çiğköfte, sadeyağ, tırnaklı ekmek, ciğer kebabı ve daha birçok lezzeti coğrafi işarete sahip olan Şanlıurfa’da (Urfa) Sac Kavurması’nın da tescillenmesiyle birlikte, coğrafi işaretli ürün sayısı da 30 yükseldi ve Şanlıurfa’nın bu alandaki liderliği devam etti.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının(ŞUTSO)Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, kentin 30 ürününün coğrafi işaret aldığını, 300’den fazla tespitli yöresel ürüne de tescil almayı hedeflediklerini belirterek, amaçlarının Şanlıurfa kültürel öğelerini korumak olduğunu söyledi.Coğrafi işaret tescili alınan ürünlerin yanı sıra diğerlerinin de tanıtımı için de çaba göstereceklerini vurgulayan Başkan Peltek, Bugüne kadar çiğ köftemizden sadeyağımıza, şıllık tatlımızdan ciğer kebabımıza kadar yöresel ürünlerimiz coğrafi işaret tescili aldı. Bu ürünlerimizin daha da tanınır olmasını hedefliyoruz. Şehrimiz her yönüyle büyük potansiyellere sahip. Yöresel ürünlerimiz ve diğer kültürel değerlerimiz için çalışmalarımız sürecek.” dedi.


Etiketler: 620 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir