Prof. Pala, “En az 14 gün kapanma gerekir”

Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kayıhan  Pala, Koronavirüs salgının önlenmesi için en az 14 gün tam kapanma gerekliliğini belitti.

Fox Tv kanalının gündüz haber kuşağı olan Çalar saat programına konuk olan Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, program sunucusu İsmail KüçükKaya’nın sorularını yanıtladı. Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Koronavirüs salgının önlenmesi için en az 14 günlük tam kapanmayı önerdi.

Çalar saat programı sunucusu İsmail Küçükkaya’nın “Aşı yapılana kadar bugün itibarı ile ne yapmamız gerekir” sorusuna cevap veren Öğretim üyesi Pala, “bugün itibarı ile virüsün kuluçka süresi olan en az 14 gün tam kapanmamız gerekiyor. Mümkünse bu süreyi de iki katına çıkarmamız gerekir ama bunun da koşullarının yerine getirilmesi gerekiyor” dedi.

Dünyanın değişik ülkelerinde en az 14 günlük kapanma gündeme geldiğini belirten Pala, “Türkiye kapanma konusunda çok geç kaldı ”dedi.

Aşı için bilgi veren Pala, Aşıların henüz güvenirliği için bilimsel bir rapor olmadığı ve yapılan açıklamaların sadece şirketlerin kendi açıklamaları olduğunu ve bu açıklamalarında bilimsel raporlar olmadan güvenilir açıklamalar olmadığını belirtti.


Etiketler: 447 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir