Polatsoy; Halkımızı Bisiklet kullanmaya teşvik etmeliyiz

Polatsoy; Halkımıza Bisiklet kullanmayı yaygınlaştırmalıyız

Son günlerde Suruç’ta özellikle gençler arasında bisiklet kullanma oranının günden güne arttığı görülüyor. Daha çok kişinin bisiklet kullanması hem sportif bir faaliyet olarak hem de araç trafiğinin biraz daha rahatlaması yönünden sevindiricidir. Konuyla ilgili kendisi de bir bisiklet sürücüsü olan Mustafa Ekrem POLATSOY ile görüştük.

Merhaba Sayın POLATSOY, sizin bisiklet tutkunuzu biliyoruz ve bu konu ile ilgili bilgilerinizden faydalanmak istiyoruz. Önce biraz kendinizden ve sporcu kimliğinizden bahsedebilir misiniz ?

Merhaba. Adım, Mustafa Ekrem POLATSOY. Suruçluyum. Sosyoloji bölümünden mezun oldum. İlkokul, Ortaokul ve Liseyi Diyarbakır’da okudum. Ortaokul ve Lise yıllarında amatör olarak Futbolda kalecilik yaptım. Yine aynı yıllarda Tekvando sporuyla yakından ilgilendim. Okumayı, Bisiklet sürmeyi ve doğayı seviyorum. Bisikletle ilk tanışmam 1990’lı yıllarda oldu. Babam bize hediye olarak bir bisiklet almıştı.

Röportajımızdan önce sanırım bir bisiklet topluluğundan bahsetmiştiniz kısaca bize bu bisiklet topluluğuna neden ihtiyaç duyduğunuzu anlatabilir misiniz ?

Evet bahsetmiştim. Aslında böyle bir şeyin oluşmasını istememin nedeni öncelikle toplumsal bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Çocukluk yıllarında da diğer kardeşlerimden elime fırsat geçtikçe bisiklet sürerdim. Halen düzenli bir şekilde bisiklet sürmeye devam ediyorum. Toplumda belli bir yaşa gelmiş olanların bisiklet sürmesi ayıplanıyor genelde. Ama ben her şeye rağmen bisikletimi her gün düzenli bir şekilde sürmeye çalışıyorum. Önceleri yadırganıyordum, o zamanlar “Boyuna posuna bakmıyor, bisiklet kullanıyor” diyenler bugün “Tebrikler” ya da “Birlikte sürebilir miyiz” demeye başladılar. Bugün inanıyorum ki bisiklet kullanmak eskisi gibi yadırganan ya da utanılacak bir durum olmaktan çıktı ve yavaş yavaş birçok kişi, gencinden yaşlısına bisiklet kullanmaya başlıyor. Biz de doğa ve bisiklet sevgisi ile bir araya gelip, bisiklet sürmeyi teşvik etmek isteyen bisiklet severlerin oluşturduğu bir topluluğuz.

Topluluğunuzun bir adı var mı ?
Evet var. Adı; Suruç Bisiklet Topluluğu (SURBİST)

Kendi gözünüzden bisikleti bize kısaca anlatabilir misiniz ?
Bisiklet deyince özgürlük aklıma geliyor. Hareket serbestisi sağlıyor, Beden ve ruh birlikte. O anda siz doğayla baş başasınız ve zihniniz olumsuz olan her türlü duygu ve düşünceye kapalı. İşte bundan dolayı bisiklet özgürlüktür diyorum.

Trafikte bisiklet kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz, diğer araçların bisiklet kullananlara yaklaşımı nasıl ?

Bisiklet sadece bir spor aracı değil, aynı zamanda şehir içinde kullanılan bir taşıma aracıdır. Birçok Ülkede taksilerin yerine bisikletler kullanılmaktadır. Trafiğin yükünü büyük oranda düşürmektedir. Yakıt tüketimi yoktur. Park etmek daha kolaydır. Ülkemizde son yıllarda bu konuda birçok olumlu adımlar atılıyor.
Araç trafiğinde bisiklet kullanmak çoğu zaman oldukça tehlikeli olabiliyor. Dolayısıyla bisiklet kullanırken nelere dikkat edileceğini iyi bilmemiz gerekiyor. Trafik işaret ve kurallarına uymalıyız, bisiklet sürmek için uygun elbise giymeliyiz, kaskımız ve eldivenimiz mutlaka olmalı, bisikletimizin aksesuarları eksiksiz olmalıdır. (Zil, Ön ve arka ışık, Suluk, Pompa vb.)

Peki size şunu sormak istiyorum bisiklet sürmenin faydaları hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz?

Tabi ki. Bisiklet sürmenin birçok faydası var.
Bisiklet sürmek için 10 güzel nedenimiz var
1) Kilo vermenize yardımcı olur,
2) Kalp sağlığınızı geliştirir,
3) Kasları güçlendirir,
4) Eklem ağrılarını azaltır,
5) Çevre dostudur,
6) Kanserle mücadele eder,
7) Stresi azaltır,
8) Beyin fonksiyonunu artırır,
9) Zinde olmamızı sağlar,
10) Uyku kalitesini artırır.

Röportajımızın sonunda bize son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı ?

Biz diyoruz ki: Yüreği doğa ve bisiklet sevgisiyle çarpan tüm yürekler !
Sizler de eğer “ Ben, birbirine kardeşlik sevgisiyle bağlı olan ve birbirine saygı göstermekte yarışan kardeşlerle aynı ortamda, doğayla iç içe haftada bir yada haftanın belirli günlerinde bisiklet sürmek istiyorum” diyorsanız bizimle iletişime geçin.
Esenlik içinde kalın.

Sosyal Medya Hesaplarımız:
FACEBOOK: https://www.facebook.com/surbistsurucbisiklettoplulugu/
INSTAGRAM: https://instagram.com/sur_bist?igshid=dygt5amzj2qp
TWITTER: @sur_bist SURBİST – Suruç Bisiklet Topluluğu


Etiketler: 988 okunma

One Comment “Polatsoy; Halkımızı Bisiklet kullanmaya teşvik etmeliyiz”

  • Suruclu Halil

    says:

    Bu Misyoner ajana deger vermenize anlam veremiyorum!Polatsoy Misyoner bir ajandir.
    Böylelrinin toplumuzda yeri yoktur.

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir