Recep Fırat

ÖLÜM YOLU (Urfa Suruç)

by | Leave a comment

Urfa’da neler oluyor: Aynı yolda ardı ardı kesilmeyen ölümle sonuçlanan feci kazalar!

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde kör nokta olarak adlandıran Aligör yolun da  kavşağında nerdeyese her gün ölümle sonuçlanan kazalar  meydana geliyor.   Ölüm yolu olarak bilinen Şanlıurfa Suruç yolundaki kazada yaralananlar itfaiye ekiplerinin çalışmasının ardından ambulanslarla Suruç Devlet Hastanesi ve Şanlıurfa’daki hastanelere kaldırılıyor.

Bu karayolu ölüm saçıyor! Türkiye’nin doğusu ve batısını birbirine bağlayan D 400 karayolunun Şanlıurfa ile Gaziantep arasının dar olması ölümlü kazalara davetiye çıkarıyor.

Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa’ya; Türkiye sınırlarında ise Hakkari’nin Yüksekova ilçesinden başlayıp, Mezopotamya’dan Muğla’nın Datça ilçesine kadar uzanan İpek Yolu, Asya ile Avrupa’yı ve Türkiye’nin batısı ile doğusunu Mezopotamya’yı  birbirine bağlıyor.

Türkiye sınırları içerisinde 2 bin kilometre uzunluğu ile İpek Yolu’nun güzergâhında olan D 400 karayolu ülkenin en çok kullanılan yollarının başında geliyor.

D 400 karayolunun Gaziantep- Birecik ve Şanlıurfa- Diyarbakır arası duble yol olmasına rağmen Birecik- Suruç- Şanlıurfa arasında herhangi bir çalışma yapılmaması derinden üzüyor bizi.

her üç kişiden biri trafik kazası geçiriyor. Bu yıl boyunca yüzlerce kişi  öldü, yüzlerce kişi yaralandı!

Trafik kazasından daha yaygın başka bir felaket var mı memleketimizde ?

D 400 karayolunun Birecik-Şanlıurfa arasının dar olması ve duble yol olmaması her gün binlerce aracın geçtiği yolda ölümlü kazalara neden oluyor.

Karayolunun dar olmasından dolayı iki aracın karşılıklı olarak zor geçiyor, yolun bir an önce genişletilmesi gerekiyor biz Suruç  halkı, olarak yaşadığımız sıkıntıların Ankara’nın duymasını istiyoruz.

Her gün binlerce TIR, kamyon ve uzun aracın geçtiği karayolunda trafiğin yoğun olduğu saatlerde karayolunda yolculuk adeta işkenceye dönüşüyor. Uzun ve ağır araçlardan dolayı karayolunda trafik kilitlenirken, yapılan hatalı sollamalar yüzünden araçlar kafa kafaya geliyor.

Şanlıurfa- Suruç arası karayolunun bir an önce genişletilmesi gerekiyor.

Bakın bu halkın  yazarı olarak incelemelerde, araştırmalarda bulundum.

“Bu yolun yapılabilmesi için sonuna kadar mücadele  edecem”

Şanlıurfa- Birecik arasında D-400 karayolunun dar olması ve duble olmasından dolayı ölümlü kazaların çokça yaşanıyor. Ben Şanlıurfa Suruçlu Araştırmacı Yazar Recep Fırat olarak  bugün Suruç’a geldim. Suruç’taki kardeşlerimizin, büyük bir sorunu var. Şanlıurfa’yı Suruç’a ve Batı’ya bağlayan yol, İpek Yolu’dur. Urfa’nın ilçeleri içerisinde en çok araç trafiğine sahip olan bir yoldur. Günde on binlerce araç bu yolu kullanıyor. Yolun dar olması ve duble yol olmaması kazalara davetiye çıkarıyor. Bu yolda bugüne kadar nice kazalar oldu. Bu kazalar yüzünden nice insanlar anne ve babasız kaldı. Suruç halkı, bu acıyı çok yaşadı. Ben istiyorum ki bundan sonra bu acılar yaşanmasın.”

“Suruç asla yalnız değildir”

Şanlıurfalı olarak vekillere sesleniyorum ,  “Bu halk size oy verdiğinde bu tür taleplerinize karşılık vermeniz için sizi meclise gönderdi. Lütfen sizde bugün ayağa kalkın, Şanlıurfa’yı Suruç’a bağlayan, Birecik’e kadar devam eden bu yolun duble olması için ne gerekiyorsa yapın. Ankara’da başvurmadık bir kapı bırakmayın. Lütfen buradaki halkı yalnız bırakmayalım. Suruç asla yalnız değildir. Bu yolun yapılabilmesi için sonuna kadar mücadele edecem. Bu yol yapılana kadar da bu çalışmam devam edecek.”

“Urfalıların rahat bir şekilde yolculuk yapmaları için gereken neyse yapın”

Suruç halkının yol konusunda büyük sıkıntıları var.

” Bu yoldaki kazalardan dolayı defalarca taziyelere gitmek zorunda kaldık D 400 yolu ne yazık ki Antep il sınırına kadar yapılmış. Şanlıurfa milletvekillerine ve yöneticilerine sesleniyorum: ‘ Antep kendi sınırlarındaki D 400 yolunu, Türkiye’yi Irak ve İran’a bağlayan İpek Yolu’nu yaptılar. Sizlerde Urfalıların daha rahat bir şekilde yolculuk yapmaları için gereken neyse yapın. Bu konuda gerekli girişimlerde bulunun. Gerekirse duble yol yapın. Duble yol yapılamıyorsa şeritlerin çoğaltılmasıyla yolun genişletilmesini istiyoruz.

Halkımın dili olarak konuşuyorum, Biz istiyoruz ki sesimiz Ankara’dan duyulsun. Urfa’mızın milletvekilleri var. Özel Suruç’un genelde ise Urfa’nın sorunlarına ve kanayan yaramız olan D 400 yoluna el atmalarını istiyoruz.”

“Yetkililer gürev almalı bu sorun giderilmeli”

Urfa- Birecik arasında birçok kazaya bizzat şahit oldum.   “Şu berbat yol üzerinde bugüne kadar onlarca kaza yaşandı. Halende yaşanmaya devam ediyor. Gaziantep’ten Nizip’e kadar gelen yol, Nizip bitişinde durduruldu. Aynı şekilde Urfa’nın çıkışından itibaren Hilvan’dan Diyarbakır’a kadar duble yol olmasına rağmen yalnızca Urfa-Birecik arası yolumuz, dar bir yol olarak kalmaktadır. Bu konuda yetkililerin insiyatif alarak toplumun bu sorununu gidermesini ve ulaşımı kolaylaştırma adına herkesin üzerine düşeni yapmasını talep ediyorum.”

“Suruç- Şanlıurfa karayolunun genişletilmesini istiyoruz”

Kazaların önlenmesi için Suruç- Şanlıurfa karayolunun yapılmasını istiyoruz. “Biz Suruç halkı olarak Suruç- Şanlıurfa karayolunun genişletilmesini istiyoruz. Kazaların önlenmesi ve yolun yapılması nı istiyoruz.

“Suruçlular olarak bu yoldan dolayı çok sıkıntılar yaşıyoruz”

Suruç halkı olarak bu yoldan dolayı çok sıkıntılar çekiyoruz.  “Suruç- Şanlıurfa karayolunda gerçekten çok kazalar oluyor. Günde bu karayolundan on binlerce araç geçiyor. Maalesef yolun dar olması kazalara neden oluyor. Biz bu yolun yapılmasını talep ediyoruz. Karayolunda hız limitinin de artırılması gerekir. Bunun hayata geçmesi için yolun duble olması gerekir. Suruçlular olarak bu yoldan dolayı çok sıkıntılar yaşıyoruz.”

“Karayolunda iki araba yanyana zor geçiyor”

“Bizim 20 sene 30 sene dir bu yolda şoförlük yapan insanlarımız var. Türkiye’nin her yerini gezmiş, hiç bu kadar düzensiz yol görmedim diyorlar. Bu yolda çok kazalar oluyor ve insanlar mağdur oluyor. Karayolunda iki araba yan yana zor geçiyor. Buradan yetkililere sesleniyorum: ‘Lütfen bir an önce bu yola bir el atsınlar. Bize güzel bir yol yapsınlar.”

“Yaşadığımız sıkıntıdan Ankara’nın haber dar olmasını istiyoruz”

“Gaziantep- Şanlıurfa D 400 yolunun bir an önce duble yol olmasını istiyoruz. Bu yolda çok kazalar oluyor. Şanlıurfa’dan Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) kadar duble yol yapılmış. Bir de Gaziantep’ten Birecik’e, Fırat Nehri’ne kadar yapılmış sadece bu ara kalmış. Bu aranın bir an önce yapılmasını istiyoruz. Bu yolda çok kazalar oluyor. Yaşadığımız sıkıntıdan Ankara’nın haberdar olmasını istiyoruz.”  Ve Hayatta hiçbir şey insan canından daha değerli ve kıymetli değildir. Ben önce bir insan sonrada Şanlıurfa/Suruçlu bir Araştırmacı Yazar olarak, şu ölüm makinesi haline gelmiş ŞANLIURFA-SURUÇ Yolunun,bir daha anne ve babaların yüreği yanmasın, genç bayanlar kocasız kalmasın,çocuklar öksüz ve de yetim kalmasın düşüncesinden hareketle bu ölüm makinesi haline gelmiş yolun bir an önce duble yol olarak yapılmasını yetkililerden halkım adına arz ediyorum.

Recep Fırat / Araştırmacı Yazar


Etiketler: 165 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.