Mustafa Kaplan

Okul saatleri

by | Leave a comment

Yetkililerin aldığı kararlara akıl erdirmek zor..!
Daha önce pandemi yüzünden yüz yüze eğitim askıya alınmıştı; sonra İnternet üzerinde eğitim sağlanmaya başlandı.Çocuklar; özellikle kırsal kesimdekiler mağdur oldu.Çoğu yerlerde adamakıllı bir erişim sağlanamadı.Şimdi ise erken saatlerde çocukların okula gidip; akşam saatlerine kadar eğitim görmeleri, sanki geçen bir iki senenin rövanşı alınıyor gibi geliyor bana .

O zaman pandemi vardı da; şimdi mi yok.Neden bunun vebali o çocukların sırtlarına yükleniyor!

Peki kışın ne yapacak bu çocuklar?. Sıcacık yataklarında kaldırılıp, uykulu uykulu yola koyulmaları kolay mı sizce?Derslere girip sağlıklı bir eğitim almaları beklenebilir mi?

Hele miniklerin sabahın erken saatlerinde okula gitmeleri..! Bilemiyorum,sizce sağlıklı mı?

Peki okul saatleri daha geç saatlere alınamaz mı?

Mesela saat dokuz gibi olabilir.Büyük yaştakiler, Lise ,Ortaokul hadi ne ise;ama küçük çocuklar için bu yöntem, eğitimden çok bir işkenceye dönüşebilir.

Oyun çağı çocukları için oyun modunda bir eğitim daha yararlı gibi geliyor bana.

Belki bazı köy ve kasabalarda okullar biraz daha geç açılıyor olabilir;ama bu durum büyük şehirler için pek öyledir denemez.

Yinede büyüklerimiz en iyisini bilerek diyor konuyu kapatıyorum.

PANDEMİ VE KAFA KARIŞIKLIĞI

Milett’in kafası karışık..!Her kafadan bir ses…Kimi aşı olun; kimi olmayın diyor.Bu konuda tevatürler gırla…

Kimileri şu aşı şöyle iyi;bu aşı böyle kötü diyerek, bu kafa karışıklığına yangına körükle gider gibi gidiyorlar.

Bu konuda yetkililer artık son noktayı koyup, kudretli yumruğunu masaya vurmalı,nihai kararları vatandaşlarına kesin bir dille deklare etmelidir.

Hatta herkesin aşı olması zorunlu kılınmalıdır.

Doğrulukta ikilem olunca, inandırıcılığı da olmuyor.Neyse o..!Salgın varsa vardır,ona göre herkesin önlem almada üstüne düşeni yapmalıdır.Yoksa da, herkes ona göre eski yaşantılarına kaldıkları yerden devam etmelidir.

Bir tehlike varsa bu herkes için geçerlidir.Burada vatandaşların da; yetkililerin direktifleri doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir.Kuşkusuz hiç bir devlet yetkilisi vatandaşlarının mağdur olmasını istemez.Kabus görmektense,biran evvel uyanmak evlâdır .


Etiketler: 250 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir