Nüfusun yüzde 17.3’üne ulaştı

Nüfusun yüzde 17,3’üne birinci doz aşı yapıldı

Sağlık Bakanlığı  verilerine göre, 9 Mayıs 2021 saat 12.30 itibarıla Türkiye genelinde toplam 24 milyon 913 bin 404 doz aşı uygulanmış durumda. 

Aynı zaman dilimi itibarıyla aşının 1. dozunun yapıldığı kişi sayısı 14 milyon 582 bin 571’e ulaştı. Türkiye nüfusu yaklaşık 84 milyon olarak kabul edildiğinde, ilk doz aşı yapılanların toplam nüfusa oranı yüzde 17,3. 

İkinci doz aşı uygulaması yapılan kişi sayısı ise 10 milyon 330 bin 833’e ulaştı. Bu rakamlara göre, birinci doz aşı yapılanların yüzde 70,8’nin ikinci doz aşılaması yapıldı.  Yaklaşık 5 aylık süreç

Türkiye’de aşılama çalışmalarına Ocak ayı ortasında başlanmıştı. 

İlk etapta Çin merkezli bir firma tarafından üretilen SinoVac aşıları kullanıldı. Daha sonraki süreçte Pfizer/BioNTech aşıları da uygulanmaya başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Rusya’da üretilen Sputnik V aşısının da Mayıs ayında uygulanmaya başlanacağını açıklamıştı. Dört aşamalı program

Sağlık Bakanlığı internet sitesinde yer alan bilgilere göre, aşılama süreci  4 aşamalı olarak planlandı. 

Tamamlanan birinci aşamada sağlık çalışanları; yaşlı, engelli ve koruma evleri gibi yerlerde kalanlar ve çalışanlar; 65 yaş üstü bireyler aşılama işlemine tabi tutuldu. 

Halen değişik alt kategorilerde aşılamanın sürdüğü ikinci grupta ise hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerde çalışanlar ile 50-64 yaş grubundaki bireyler yer alıyor. Buradaki yaş gruplarında halen 55 yaş üstü gruptakilere aşı yapılıyor. 

Üçüncü grupta kronik hastalığı olanlar ile 18 yaş üstü bireyler kademeli olarak aşılanacak. Dördüncü aşamada da sırası geldiği halde aşı yaptırmayanların aşılanması hedefleniyor.  


Etiketler: 263 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.