“Mutasyonlu virüs daha kötüsünü getirecek”

korona ne zaman bitecek

Koronavirüs aşı haberleri gelirken, Amerika’da salgın ile mücadelede en önemli isimlerden Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, yeni yıl kutlamaları nedeni ile durumun daha kötüleşeceğini açıkladı.

Yaklaşık 30 ülkede görülen mutasyonlu koronavirüsün, Newyourk şehrini merkez üstü olarak seçtiği belirtiliyor. Amerika da seçilmiş başkan Joe Biden’in ekibinde de yer alacak olan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, Yenı yıl kutlamaları ve ev yapımı içkilerinin etkisi ile virüsün önümüzde ki birkaç hafta içinde daha fazla yayılacağını ve daha kötü günlerin geleceğini açıkladı.

Hastahaneler cevap veremiyor

Noel ve yeni yıl döneminde koronavirüsü nedeniyle hastaneye yatış oranlarında rekor kırılırken, pazar günü 125 bin 544’le zirveyi gördü. John Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre ülkedeki vaka sayısı 20 milyon 815 bine, ölü sayısı ise 353 bin 483’e ulaştı.

ABD’de salgınla mücadelenin en önemli ismi olarak gösterilen ve seçilmiş yeni Başkan Joe Biden’ın da ekibinde yer alacak olan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, tabloyu daha da karartan açıklamalarda bulundu.

Ev içi bulaşı yükseliyor

Tatil sezonu ve soğuk havalar nedeniyle ev içlerindeki buluşmaların arttığını ve vaka patlamalarının sebebinin bu olduğunu söyleyen Dr. Fauci, “Önümüzdeki birkaç hafta içinde durum daha da kötüleşebilir. Ya da şu an görmekte olduğumuz korkunç seviyeyi sürdürebilir” dedi.

ABD’nin aşılama programına da değinen Fauci, “Bazı aksaklıklar olabilir, bu anlaşılabilir. Şu an istediğimiz noktada olmadığımız çok açık. Ancak Biden’ın görevdeki ilk 100 günde 100 milyon aşı hedefine ulaşılabilir” ifadelerini kullandı.

 


Etiketler: 328 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir