Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Mezopotamya Fuarcılık ve ALZ Grup tarafından organize edilen 4. Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı Diyarbakır’da başladı.

Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde dördüncü kez kapılarını açan Fuar’da 55 İl’den 167 firma ve kuruluş ürünlerini 6 gün boyunca ziyaretçilerle buluşturacak.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya bu yıl 4.sü düzenlemekte olan Gurme Ve Yöresel Lezzetler Fuarını çok geniş bir yelpaze ile gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu fuarın ülke ve bölge gastronomi turizmine önemli katkılar sağlayacak bir fuar olması itibariyle oldukça önemli olduğunu anlatan Kaya, şöyle dedi:

“Her alanda olduğu gibi Gastronomi alanında başta ilimiz Diyarbakır olmak üzere bölgemiz önemli bir potansiyele sahip.
33 medeniyetin izlerini daha dün gibi canlı tutan bu coğrafyada her bir kültürün, her bir lezzetin kendine has bir ayrıcalığı, cazibesi var. Bizler işte bu kültürel zenginliğimizi bütün dünyaya tanıtmak, bölgemizi Gastronomi alanında bir merkez yapmak için çalışmalarımızı yoğunlaştırmış bulunmaktayız.

Oda olarak 2020’de Gastronomi alanında başlattığımız Coğrafi İşaret Tescili başvuruları kapsamında 64 ürünün başvurusunu yaptık. Bugün itibariyle 48 yöresel lezzetimizin coğrafi işaret tescil belgesini aldık. Ayrıca Karacadağ Pirinci, Boğazkere Üzümü ve Çermik Biberi’nin Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescil Belgesini almak için başvuruda bulunduk. Çok yakın bir zamanda ilimizin birçok yerel ürün ve lezzetini dünya literatürüne yerleştiriyor olacağız. Dolayısıyla bölge turizmine de çok önemli katkılar sağlamayı umuyor, kararlılıkla çabalarımızı yoğunlaştırıyoruz.”


Etiketler: 65 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir