Malatya depremi Suruç’ta tarihi vurdu

Malatya depremi Suruç'ta tarihi vurdu

Dün yaşanan Malatya depreminden sonra Suruç İlçesindeki eski yeraltı sulama şebekeleri olan kınilerde çökmeler meydana geldi, Malatya depremi Suruç’ta tarihi vurdu.

Malatya’da merkez üssü Pütürge ilçesi olan 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Pütürge ilçesine bağlı Aşıktarla mahallesinin merkez üstü olduğu öğrenilen deprem çevre illerden de his edildi.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde Babil imparatorluğu döneminde inşa edilen tarihi yer altı sulama şebekelerinin de deprem etkisi ile zarar gördüğü tespit edildi.

Yaklaşık 40 yıl öncesine kadar Suruç’ta faal olarak kullanıldığını belirten Pınarbaşı (Kuremusa) köyü çiftçilerinden Kadir Ada, “Suruç ovasını bir baştan diğer bir başa kadar bu kınıler vardı. Bu kinlerden su akıyordu. 200-300 metre de bir bu kınılerin bir havalandırması vardı. Bazı yerlerde boyumuzu aşan bir yüksekliği vardı. Bazı yerlerde de çömelerek bu kınılerin içinden hareket edebiliyorduk. Son 40 yıldır bu kınileri kullanmıyoruz. Çoğu kıniyi toprak doldurduk. Zamanında çok ileri bir teknoloji ile yapılmış” diyen Ada, “Ama biz kıymetini bilmedik.” şeklinde konuştu.


Etiketler: 981 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir