Libya’da Türk gemisine el konuldu

Libya’da Yunan destekli Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, Misrata Limanı’na giden Jamaika bayraklı bir Türk gemisine el koyduklarını duyurdu.
Reuters’ın haberine göre; Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed Mismari, ticari kargo gemisi Mabrouka’nın Derna Limanı yakınlarında durdurulduğunu duyurdu. Mismari, gemide 9’u Türk vatandaşı olmak üzere 17 mürettebatın bulunduğunu söylerken, konteynerlerin henüz kontrol edilmediğini açıklandı.

Ayrıca, Hafter’in sözcüsü Mismari, El-Hades televizyon kanalına yaptığı açıklamada, geminin, Misrata’ya götürülmek üzere ilaç yüklü olduğunu ancak “yasak ilan ettikleri” bölgeye girdiğini belirtti.

Gayri meşru ama destek buluyor

Açıklamada, 9 Türk, 7 Hint, bir Azerbaycanlı bulunan ve varış noktasının Misrata olduğu belirtilen geminin, “denizcilik kural ve kanunlarına aykırı hareket ettiği için soruşturma ve denetim altına alındığı” kaydedildi. Libya Ulusal Ordusu, Birleşmiş Milletler tarafından tanınmayan bir güç olmakla beraber Libya iç savaşında, başından bu yana Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır tarafından destekleniyor.

Mürettebatın durumu iyi

Öte yandan, AA’nın haberine göre; geminin işletmecileri, el koyan taraflarla temasa geçti ve mürettebatın durumunun iyi olduğu öğrenildi.
Libya’da ekim ayında uzun süredir devam eden çatışmaları durduran bir ateşkes imzalanmıştı. Taraflar, Birleşmiş Milletler öncülüğünde önümüzdeki yıl ülke genelinde seçimlerin düzenlenmesini hedefleyen siyasi diyaloğu sürdürüyor.


Etiketler: 351 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir