Mustafa Kaplan

Lebalep determinizm

by | Leave a comment

“Lebalep mesafesizlik, gittikçe yaklaşmakta olan Covit19’u törenle karşılayıp, ayaklarına kırmızı halı sermektir.”

Lebalep fars’ça olup, Türkçe karşılığı ağzına kadar doluluk, hıncahınç olmak anlamına gelir. Lebalep bir yemek yiyen, o yemeğin hazımsızlığına katlanır.

Kaynamakta olan sudan çıkan buharın üzerinde bir müddet elinizi tutarsanız; buharın yine su olup, elinizde damlacıkların oluşumuna tanık olacaksınız. Bu doğal olaya bilim adamları determizm(belirlemecilik)
adını vermiştir. Yani beli şartlarda oluşan nedenler, aynı sonuçları, aynı sonuçlar aynı nedenleri doğurur. Mesela Lebalep mesafesizlik ile ilgili sonuç, size Korona virüsünden oluşan lebalep hastalığa nedendir.

Muhatabınıza davranış biçiminizle alakalı alacağınız cevap, davranış biçiminizin aynısıdır.
Sen onu takmasan,o seni hiç takmayacaktır.

Yalnız bir kesim için demiyorum bunu…Lebalep her kalabalığın her kayıtsızlığın yaratmış olduğu konjonktür, herkese bu Korona belasından gelen kucaklar dolusu ölüm ve hastalıktır.

Bu aynı zamanda, kışın hava muhalefetine karşı muhalefet edip, karda kıyamette şort giyip, ince gömlekle dışarda gezmek gibidir. Kış’ın ikram ettiği kar, tipi ve soğukluk onun doğasının gereğidir; ama senin bunu bilip, kendini tehlikeye atman son derece tabiata aykırılık arz eder. Buna rağmen böyle olumsuz bir davranış içinde olmanın karşılığı elbette olumlu olmayacaktır.

Allah sonumuzu hayr eylesin!..


Etiketler: 268 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.