Kurbanlığa işkence sosyal medyanın dilinde

kurbanlik-dana-iskence-karakopru

Şanıurfa Karaköprü ilçesinde Kurbanlık danaya işkence görüntüleri sosyal medyanın gündeminde. Belediye ve Valilikten açıklamalar geldi.

Şanlıurfa’nın merkez ilçesi Karaköprü de, Kurban Bayramının ilk günü Şenevler Mahallesindeki kurban kesim alanında kurbanlık danayı ayaklarından kepçeye bağlanarak taşınması Şanlıurfa’yı sosyal medyanın gündemine taşıdı.

Kurbanlık danaya işkence

Birçok sosyal medya kullanıcısı, yetkililere seslenerek Kurbanlık danaya eziyet edenlerin cezalandırmasını talep ederken Hayvan hakları savunucu ve aynı zaman da Cumhuriyet gazetesi köşe yazarlarından Zülâl Kalkandelen twitter hesabından “Karaköprü! Bu vahşeti yapanlar bulunsun!” çağrısına Şanlıurfa valisi Abdullah Erin cevap verdi.
Şanlıurfa Abdullah Erin, çağrıya cevap vererek, “İlgi ve hassasiyetiniz için teşekkür ederim. Gerçekten çok üzücü ve Urfamıza yakışmayan bir görüntü. İlgili arkadaşlarımıza talimat verdim. Gereğini hukuk içinde yapacaklar. Hayırlı Bayramlar.” dedi.

Vali Abdullah Erin;  Kurban sahibi ve kasap yakandı

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin

Şanlıurfa valisi Abdullah Erin olayla ilgili resmi twitter hesabından yeni bir açıklama yayınlayarak Kurban sahibi ve kasabın yakalandığını açıkladı. 5199 numaralı Hayvanları Koruma Konunu çerçevesinde idari para cezası uygulanana şahıslar şahıslar hakkında ayrıca adli tahkikat başlatıldığı duyuruldu.

Vali Erin; “01.08.2020 günü ilimizde meydana gelen ve basına yansıyan ‘Hayvana Eziyet’ konusu ile ilgili olarak; olaya karışan kepçe operatörü, kurban sahibi ve kasap yakalanmış, 5199 sayılı kanuna göre idari para cezası uygulanmış ve şahıslar hakkında ayrıca adli tahkikat başlatılmıştır.” dedi.

 

Karaköprü Belediyesinden açıklama

Sosyal medya platformlarında ilgili olay lanetlenirken Kurbanlığa işkence yapan iş makinasının Karaköprü belediyesine ait olduğuna dair iddialar ortaya atıldı. Karaköprü belediyesi yazılı bir açıklama ile iddiaları ret ederken Kurbanlık danaya yapılanları İnsanlık dışı olarak görüp konunun hukuki olarak takipçisi olacaklarını açıkladı.
Karaköprü belediyesince yapılan yazılı açıklama;

Yaşanan kötü görüntülerle ilgili Karaköprü Belediyemizin 444 9 657 Numaralı Beyaz Masa şikayet hattına herhangi bir şikayet oluşturulmamış olup insanlık dışı görüntüde kullanılan kepçenin Karaköprü Belediyesi’ne ait olmadığını belirtmek isteriz.

Karaköprü Belediyesi olarak bu olayın ve belediyemize yapılan çirkin ithamların hukuk yoluyla takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz. Kurbanlık hayvana yapılan bu eziyeti kınıyor, tüm vatandaşlarımıza hayırlı bayramlar diliyoruz.

Kurbanlık danaya işkence haberi 


Etiketler: 553 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir