[avatar user="siyarkendirci" size="150" ]

Koronavirüs ne zaman bitecek?

/ by | Koronavirüs ne zaman bitecek? için bir yorum

Rus lider Putin’in aşıyı bulduk açıklaması birçok ülkede kale alınmamış olabilir ama aşı sürecinin yönünü değiştiren, hatta birçok oyunu bozan bir açıklamadır.

Evet, Koronavirüs bir gerçektir, vardır ama bize kök söktüren bu virüs doğmadan önce bir “abisi” doğmuştur. Yani Korona Virüsü piyasaya çıkmadan panzehir yada aşısı birileri tarafından üretildi buzdolabına konuldu.

 

Dünya bu virüsü yenemeyecek kadar aciz değil

Kanaatimce dünya bu virüsü yenemeyecek kadar aciz değil, ama aşı ne kadar geç piyasaya çıkarsa o kadar çok satış yapacaktır.  Salgın ne kadar yayılsa o kadar çok ilaç talebi olacaktır.

İşte Putin de bunu kısmı olarak önledi. Tamam, kendileri bir aşı üretmiş olmaya bilir ama ilaç firmalarının piyasayı Rus aşına bırakmamak için kendi ilaçlarını daha erken piyasaya süreceklerdir. Nitekim Amerika ve Almanya 30 milyon doz siparişi verdi bile. Kime sipariş verdiler tabi ki batılı ilaç firmalarına.

 

Yaşadığımız modern dünyada hizmetin bile Ankara’dan büyük şehirlere ulaşması yıllar alırken bir virüsün bütün dünyayı bu kadar hızlı bir şekilde ele geçirmesinin altında bit yeniği aramak lazım bence. İlaç firmaları da haklı, Deli dana denilerek Beyaz et satıldı, Kuş gribi denilerek kırmızı et satıldı. Kimyasal yemekler yenilerek tümür ve kanser için satılan ilaçlar onları tatmin edecek rakamlara ulaşamıyor, aslında zengin halkı hiçbir zaman doymaz o da başka mevzu.

Bir de madalyonun yönetim yüzü var, nüfus giderek yaşlanıyor, yaşlısı hayatından memnun ölmüyor. Üstüne üstlük 90 yaşında emekli maaşı ile dünyayı geziyor. Anadolu insanı gibi 60 yaş olduğunda kefen parası ile gezmiyor. Dillendirilmeyecektir asla, ama Avrupa virüs sayesinde nüfusunu gençleştirdi.

Gelim Türkiye ayağına

Her gün yayınlanan istatistiklere güvenmeyen büyük bir kesim var. Muhalif kaynakların salgın ile ilgili istatistikleri daha fazla kabul görüyor, eskiden il bazında valilerin açıkladığı istatistiklerde artık gelmiyor.  Buna rağmen hükümetin yaşananların farkında olduğuna inanıyorum.    Ellerinden bir şey gelmiyor.  Ne ülkeyi kapatıp salgını önleyebiliyorlar ne de salgının yayılmasını önleyebiliyorlar.   Şimdilik günü kurtarıyorlar desek yeridir.

Peki, Koronavirüs ne zaman hayatımızdan çıkacaktır?

Ne zaman ki virüs iyiden iyiye yayıldı.  Dünya “ey İngilizler tamam patron sizsiziniz” dedi, o zaman özel şirketler aşıyı damarımıza enjekte edecektir. Tabii şu da vardır, aşı kendisi ile yeni hastalıklar getirecek ve o hastalıklar ilaç firmalarına yeni ilaçlar sattıracaktır.

 


Etiketler: 656 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

One Comment “Koronavirüs ne zaman bitecek?”

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir