Koronavirüs aşısı aralık ayında çıkıyor!

Aşı çalışması durduruldu!

İngiliz The Sun gazetesi, Ulusal Sağlık Sistemi’nin aşı planlarıyla ilgili gizli bir belgeye ulaştı. Bu belgeye göre aşı için Oxford üniversitesi ile birlikte çalışma yürüten AstraZeneca firmasının aşı çalışması kısa sürede tamamlanacak ve İngiltere yönetimi Aralık ayına kalmadan 5 aşı üretim merkezi açacak.

Gazete ayrıca açılacak olan merkezlerin yerini de belirti. Bu belgeye göre, başkent Londra, Hull ve Leeds şehirlerinde 5 aşı üretim merkezi açılacak.

 

Aşı için ordu devreye girecek

Uzun süredir üzerinde çalışılan aşının bu ay içinde kesin sonuçlarıyla birlikte onaylanması beklenirken, aşının onay alması halinde Ulusal Sağlık Sistemi çalışanları kurulacak olan bu merkezlere yönlendirilmeye başlanacak. Gazetenin haberine göre Noel dönemi itibarıyla günde on binlerce kişiye aşı yapılması hedefleniyor. Ordunun da aşının dağıtımında rol alacağı öğrenilirken, merkezlerin yanı sıra mobil aşı noktalarının da kurulacağı belirtiliyor.

 

Öncelik listesine göre dağıtım olacak

Aşının ülkedeki yetkili kurumların haricinde Avrupa İlaç Ajansı’ndan da onay alması gerekiyor. Aşının ilk olarak en çok ihtiyaç duyan kişilere uygulanacağı da gelen haberler arasında. Buna göre sırasıyla bakımevi sakinleri ve çalışanları, 80 yaş üzerindekiler ve NHS görevlileri, 65 yaş üzeri vatandaşlar, risk grubundaki genç yetişkinler ve 50 yaş üzeri kişiler ilk olarak aşılanacak.


Etiketler: 485 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir