Korona aşısı yoğun bakıma soktu

Amerika’da Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği Koronavirüsü aşısını olan iki sağlık çalışanının alerjik tepki gösterdiği ve sağlık çalışanlarından birinin aşı olduktan 10 dakika sonra fenalaştığı ve nefes almakta güçlük çektiği açıklandı.

 

İki Türk bilim insanının kurduğu BioNTech ile Pfizer’ın geliştirdiği Koronavirüs aşısı yapan iki sağlık çalışanından biri 10 dakika içinde fenalaşarak yoğun bakıma kaldırıldı. aşı olan ikinci sağlık çalışanının ise gözlerinin şiştiği ortaya çıktı.

Amerika’nın Alaska eyaletindeki Juneau kentindeki Bartlett Bölge Hastanesi’nde görevli iki sağlık çalışanı Pfizer ve BioNTech’in corona virüsü aşısını olduktan sonra fenalaştı. Salı akşamı diğer meslektaşlarıyla aşı olan bir kadın çok kısa bir süre içerisinde ağır alerjik tepki verdi.

Daha önce alerjisi yoktu

Sozcü Gazetesinin haberine göre, Alerjik etkiler gösteren sağlık çalışanı yoğun bakıma alırken orta yaşlı  sağlık personelinin daha önce hiç bir alerjisi bulunmadığı belirtildi. Yoğun bakıma kaldırılacak kadar ağır duruma gelen kadının solunum yollarının şiştiği ve cildinde izler çıktığı açıklandı.  İsmi açıklanmayan sağlık çalışanının aşı olduktan 10 dakika içinde fenalaştığını açıklayan yetkililer, alerjik reaksiyonu ortadan kaldırmak için bir antihistamin aldığını da söyledi.

 

İngiltere’de de olmuştu

Sağlık çalışanı ile ilgilenen Dr. Lindy Jones, “Yüzünde ve göğsünde kızarıklıklar çıkmaya başladı. Kalp atışı çok yüksekti ve nefes darlığı yaşıyordu. Semptomları kısa sürdü fakat daha sonra tekrar ortaya çıktı. Geceyi yoğun bakımda geçirdi” açıklamasını yaptı.

Daha önce Birleşik Krallık’ta da iki sağlık çalışanı benzer sorunlar yaşamıştı. ABD Ulusal Gıda ve İlaç Dairesi, alerjisi olan bireylerin aşı olmadan önce doktorlarına danışmaları gerektiğini duyurmuştu.


Etiketler: 598 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir