Düğünler tamamen yasaklandı!

Konya'da düğünler tamamen yasaklandı!

Kontrollü sosyal hayata başlanması ile artan pozitif vaka ve ölü sayısı nedeni ile salgının kontrol altına alınması amacı ile yasaklar gelmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde içişleri bakanlığı yayınladığı bir talimatla 14 ilde düğünler ve benzeri etkinlikler için birçok kısıtlamaya gidilmişti, son olarak Konya’da Düğün, nişan, kına yapmak tamamen yasaklandı!

Dünya’da ve Türkiye’de virüsü kontrol altına almak amacı ile kimi kısıtlamalar uygulanıyor, Türkiye’de ise “Tam yasak” anlamında ilk yasak Konya’dan bildirildi.

Koronavirüs yasakları gelmeye başladı

Konya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Vahdettin Özkan başkanlığında yaptığı toplantıda salgının kontrol altına alınması ve ile sağlın ile mücadele kapsamında bir dizi kararlar aldı. Yapılan toplantıda Konya il genelinde; kafe, restoran, lokanta, çay bahçesi gibi işletmelerde ikramlı veya ikramsız düğün, sünnet düğünü, nikâh, nişan, kına gibi organizasyonlara tamamen yasaklandı.

 

Konya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında ayrıca toplu olarak yapılacak doğum günü partileri, hasta ziyaretleri, mevlit programları, aile ve akraba toplantıları, gün gezmeleri, okul gezileri, her türlü sosyal içerikli kahvaltı ve yemek etkinlikleri, tanışma ve kaynaşma programları, kermes etkinlikleri gibi kalabalık oluşumuna sebebiyet verecek bütün organizasyonlar yasaklandı.

Hapis cezası

Kararlara uymayanlarla Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verileceği, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı bildirildi.

Türk Ceza Kanununun 195. Madde ne diyor?

Türk Ceza Kanununun 195. Maddesinde 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası öngörür, ilgili madde şu şekildedir.

Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

 


Etiketler: 581 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir