Kısaslı Âşık Celâlî’nin 3’üncü kitabı çıkıyor

Araştırmacı Yazar Sabri Kürkçüoğlu tarafından ‘Kısaslı Âşık Celâlî-III’ (Veli Göncü) isimli kitap hazırlanarak baskıya gönderildi.

Alevi Bektaşi inanışı içinde âşıklık geleneğinin sürdürüldüğü ve son yüzyılda 50 civarında aşığın yetiştiği Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Kısas Mahallesi’nde yetişen âşıklardan biri olan “Âşık Celâlî için 3’üncü kitap hazırlandı. Araştırmacı Yazar Sabri Kürkçüoğlu ve Abuzer Akbıyık tarafından hazırlanan ‘Kısaslı Âşık Celâlî-III’ isimli kitabın baskına gönderildiği bildirildi.

Araştırmacı Yazar ve Öğretim Görevlisi Sabri Kürkçüoğlu, yaptığı açıklamada, Kısas’ta 1931 yılında doğan, asıl adı “Veli Göncü” olan şairin “’Celâlî’ mahlası ile şiirlerini yazdığını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“Çocukluk ve gençlik dönemlerinde köy odalarında yöre âşıkları ve diğer önemli halk şairlerini dinleyerek büyüyen Âşık Celâlî, ustalarından esinlenerek çıktığı yolda; duygu, düşünce ve gözlemlerini şiirlerine yansıtmıştır.

DEYİŞLERİ TRT REPERTUARINA ALINDI

Âşık Celâlî, Urfalı ünlü eski musiki ustalarından Mukim Tahir ve Kel Hamza’yı dinlemiş, 1950’li yıllarda Şanlıurfa Musiki Cemiyeti çalışmalarına katılmış, Tenekeci Mahmut Güzelgöz, Kazancı Bedih Yoluk, Bekçi Bakır Yurtsever gibi ustaların musiki meclislerinde bulunmuştur.

Şiir yazmanın yanı sıra, bağlama ve cümbüş çalmaktadır. Deyiş de okuyan Âşık Celâlî, aynı zamanda önemli bir kaynak kişidir. Kendisinden derlenen deyişler TRT repertuarına alınmıştır.

Âşık Celâlî’nin bugüne kadar yazdığı 3.000’in üzerindeki şiirinden, 168 şiirinin yer aldığı ve hayatının anlatıldığı birinci kitabını 2010 yılının Temmuz ayında; 133 şiiriyle ikinci şiir kitabını 2014 yılı Ocak ayında yayınlamıştık. Âşık Celâlî’nin üçüncü şiir kitabıyla 190 şiirini bu kitapla sizlere sunmaktayız. Böylece üç kitapta 491 şiirini yayınlama mutluluğunu yaşıyoruz.

Aşık Celalî, birçok şair gibi mütevazı kişiliğiyle bugüne kadar pek ortaya çıkmamış bir cevherdir. Şiirlerini okuyunca Âşık Celâlî’nin güçlü bir halk şairi olduğunu siz de göreceksiniz.”


Etiketler: 420 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir