KIŞ GECELERİİNİ VAZGEÇİLMEZ LEZZETLERİ

Şanlıurfa’da bağ bozumunda toplanan üzümler, geleneksel yöntemlerle Kadınların kazanlarda kaynattığı şire, iplere sarılan fıstık ve cevizle buluşarak sucuklu kuruyemiş haline getirildi.

Şanlıurfa’da sonbaharın gelmesiyle Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Uluslararası Göç Kuruluşu (IOM) ile ortaklaşa yürütülen “Toplum Temelli Seracılık” projesi kapsamında üzüm hasadı yapılmaya başlandı.

30 ailenin yararlandığı projede modern tesislerde toplanan üzümler, çuvallara doldurulduktan sonra taş havuzlarda yöreye has beyaz toprakla birlikte ezilen üzümler şıra haline getiriliyor.

Şanlıurfa’nın bereketli topraklarında üretilen üzümlerden bin bir emekle elde edilen bu lezzetler, yurtiçi ve yurtdışı piyasasında satışa sunuluyor.

Kazanlarda çeşitli işlemlerden geçirilerek katı haline getirilen şire, daha sonra kovalarla önceden hazırlanan ince uzun tepsilere konularak
Kış mevsiminin vazgeçilmez kuruyemişi olan fıstıklı ve cevizli sucuklar kadınların tarafından özenle hazırlanıyor. İnce ipliklere sarılan fıstık ve cevizler şire’ye konularak cevizli ve fıstıklı sucuk haline getiriliyor.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi personeli Enver Çoban:” Burası Şanlıurfa Büyükşehir belediyesi yeri, burada şire yapıyoruz gelen üzümü ayıklıyoruz bozulanları içinden ayırdıktan sonra tekneye koyup suyunu çıkarıyoruz, suyuna beyaz toprak katıyoruz katmazsak dibe çökmez ve iyice kaynamaz üzüm suyunu kazanlara doldurduktan sonra kaynatıyoruz, kaynadıktan sonra dinlenmeye bırakıyoruz dinlendikten sonra süzüp yeniden kazanlara koyup kaynatırız. üzüm suyu iyice kaynadıktan sonra istersen pekmez, istersen çekçek, istersen sucuk, kesme, pastil yaparsın, biz pekmez, çekçek,pestil, Urfa fıstığı ve cevizli sucuk ve yaptık.Urfa’nın eski bir kültürüdür eskiden akşamları misafir geldiğinde elma portakal ikram ekmek yoktu, bizler Fıstık, çekçek, badem, pestil, sucuk ikram ederdik. İstiyoruz ki bu eski kültürümüz devam etsin, bununla beraber dezavantajlı 30 tane kadınımıza da istihdam sağlıyoruz evlerinin ekonomisine katkıda bulunuyorlar.” şeklinde konuştu

Sera Kentte istihdam edilen İsmet Demir:” Biz burada gelen üzümü temizliyor suyunu çıkarıyoruz kaynattıktan sonra pastil, çekçek,sucuk ve pekmez yapıyoruz. Kazandığımız ile geçimimize katkı sunuyoruz.” dedi


Etiketler: 28 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir