Mustafa Kaplan

Kendini algılama

by | Leave a comment

Ey kibrin kesafetinde yolunu şaşırmış insan!Tepeden bakmayı reva gördüğün tüm mahlukatın en küçüğünden en büyüğüne kadar, yüce Allah’ın dest-i kudretinden varlık platformuna indirilmiş birer mucize-i İlahi olduğunu hiç düşünmez mısın?

Kalp gözünü açıp; tefekkür dürbününden ibretle bak!Göreceklerini idrak defterine işle ve not al…En edna gördüğün bir sivri sineğin bile nadide bir İlahi eser olduğunu anlayıp;her şeyin sahibi olan yüce Allah’ın huzurunda büyük bir hayranık içinde secdeye kapan!..

Kur’anda mükerreren vurgulanan ayetlerin, tüm yaratılanlar üzerinde mutlak hakimiyet sahibi olan yüce bir yaratıcıyı işaret etmiyor mu?..

Bir araya gelip,bir sivrisineğin kanadını dahi yapamayacak kadar acziyete düşen bilim adamlarını düşünürsen;hiçbir şeye sahip olamadığını anlar,içinde bulunduğun gaflettin rehavetinden kurtulursun.

O halde,yapman gereken tüm menfi fiileri bırakıp,dosdoğru bir yol üzerinde rotanı belirlemendir.Unutulmasın ki,her işlediğimiz günahların ağırlığı sırtımıza yüklendikçe; varacağımız menzilin bir serap’a dönüşmesi de kaçınılmaz olacaktır…

Biran düşünelim bakalım!..Bedenimizi örten deriyi kaldırıp; kemiklere,sinirlere,iç organlarımıza; bunları yapan onca hücrelere,hücreleri yapan sayısız atomlara,çekirdeğe,elektrona,nötrona,protona;en son atom altı parçacıklara indirgendik diyelim…Bu arada iyice küçüldük’te, deģil mi?..koca bir evren içinde fark edilmesi çok zor bir zere olduk,kaldık bir başımıza…Şimdi soralım kendimize.Bizim bu durumda herhangi bir kimseyi küçük görmek, veya kibirlenmek gibi bir lüksümüz olabilir mi?..


Etiketler: 568 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir