Kendi tarihini göremeyen kent – Şanlıurfa

Kendi tarihini göremeyen kent - Şanlıurfa

Şanlıurfa, Turizm sektöründe pek bilinen bir isim olmasa da dünyanın en eski şehirlerinden biri olup dünyanın en kıymetli eserlerinin bulunduğu şehirdir.

Tarih sevdalıları Şanlıurfa’nın ismini pek duymamış ve Şanlıurfa’nın içinde barındırdığı eserlerin farkında değiller tıpkı Şanlıurfa halkı gibi.  Uygarlığın Doğduğu Şehir Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesine doğru gidildiğinde Viranşehir’e 20 kilometre kala ve Tek Tek Dağlarının 15 kilometre batısında yer alan Büyük Senem Mığar Köyündeki mevcut mimari kalıntılar, kayadan oyma yapıların kaderine terk edildiği görülüyor.

Hıristiyanlığın ilk yüzyıllarında önemli bir merkez olan mağara kilisede şuan yöre sakinleri ikamet ediyor. Bazı bölümlerin ise hayvanları için ahır olarak kullanılması insanın canını acıtıyor. Köy içerisindeki tepe üzerinde yer alan, kesme taşlardan yapılmış üç katlı anıtsal yapının bir manastır ya da saray kalıntısı olduğu tahmin edilirken yöreye birkaç kez arkeologların geldiği ancak ondan sonra ilgilenin olmadığı köylülerce söylendi.

Bu yapının doğu cephesinin kuzey kesimindeki yuvarlak kemerli kapının, kemer silmeleri M.S. 435’e tarihlenen Urfa’daki Aziz Stefanos Kilisesi’nin Karanlık Sokak’a açılan avlu kapısı ile büyük benzerlik gösteriyor. .

Urfa YaşamAyrıca Senem Mağara’daki bu kapının içerisinde bulunan ikinci kapının lentosu ortasındaki akantus yapraklı dairesel rozet, yine Aziz Stefanos Kilisesi’nin Yıldız Meydanı’na açılan avlu kapısı lentosundaki rozet ile üslûp benzerliğine göstermesi dikkat çekiyor. Bütün bunlara dayanarak Senem Mağara yapılarının V. yüzyıl başlarına ait olduğu düşünülüyor

Kuzeyinde, kayalara oyulmuş kiliseler yer alırken bu kiliselerden birinin kayadan oyulmuş saçağına (sundurma) V. yüzyıl Bizans Sanatı özelliklerini yansıtan haç motifleri, antrolac’lar (düğümler), hayat ağacı motifleri, baklava dilimleri, bir vazodan çıkan üzüm salkımlı asma dalları ve simetrik kuş motifleri işlenmiş.Üç katlı anıtsal yapı ile kaya kilise arasındaki kayalık zeminde, tahrip edilmiş kaya mezarları dikkat çekiyor

Urfa Yaşam


Etiketler: 640 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir