Kaymakam Aktaş, Suruç’un kokusunu değiştirecek

Suruç ilçe kaymakamı ve başkan vekili Kenan Aktaş, belediyeye ait olan 17.470 dönüm alanda Lavanta ve Kekik bahçesi kuracak.

Suruç Belediyesi tarafından yürütülen “Lavanta ve Kekik Yetiştiriciliği projesi” kapsamında Suruç Belediyesine ait 17.470 dönüm alanda “Lavanta ve Kekik bahçesi” kurulacak hem ekonomiye katkı sağlanacak, hem de Suruç Lavanta ve kekik kokacak.

Sulama Projesi ile suya kavuşan Suruç ilçesinde hem ürün çeşitliliği hem de verim artması çiftçileri memnun ederken Suruç Belediyesi tarafından son yıllarda tarıma yönelik hayata geçirilen projeler kapsamında ürün çeşitliliğinde artış yaşanıyor.

Suruç Belediyesi tarafından hayata geçirilen Lavanta ve Kekik Yetiştiriciliği projesi” kapsamında 17.470 dönüm alanda Lavanta ve Kekik bahçesi kurulacak bölgeye ekonomik değer sağlayan yeni bir yatırım alanı oluşturulacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Kenan Aktaş “ Tarıma ve istihdama yönelik projeleri ilçemizde de bir bir hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bunlardan birisi ilçemizde ilk kez hayata geçirilecek olan “Alternatif Ürün Lavanta ve Kekik Yetiştiriciliği Projesi’’ dedi.

Suruç’ta alternatif ürün kapsamında Suruç Belediyesine ait alanda 17.470 m² alanda lavanta ve kekik bahçeleri kurulacağı müjdesini veren Başkan V. Aktaş “ Kuracağımız Lavanta ve Kekik bahçeleriyle bölgeye ekonomik değer sağlayan yeni bir yatırım alanı oluşturuyoruz. Buradan sağlanan gelirler ile ilçe dışına mevsimlik işçi olarak çalışmaya giden vatandaşlarımızın özellikle de gündelik işlerde çalışan kadınlarımızın ve genç kızlarımızın istihdamına katkı sağlayacak, ilçede yaşayan evine ekmek götüreni olmayan kadınlarımıza, maddi durumu kötü olan öğrencilerimize ve engellilerimize maddi destek sağlanacak” dedi.

İlçede tarım dışında öne çıkan bir istihdam alanı da bulunmadığını vurgulayan Aktaş ”İlçemizde tarım arazilerinde genellikle mısır, pamuk ve fıstık ekimi yapılmaktadır. İlçede yaygın olarak yetiştirilen bu ürünlerin yanında lavanta ve kekik gibi ürünlerin yetiştiriciliği ilçenin ürün desenine, alternatif geçim kaynaklarının oluşmasına sebep olacak dedi.

Aktaş “Bu proje ile hem bölgemize ekonomik değer sağlayan yeni bir yatırım alanı oluşturacağız, hemde çiftçilerimizin gelirlerinin artmasına katkıda sunacağız. Lavanta bitkisinin çok yıllık bir ürün olması ise uzun süre gelir elde edilmesine olanak sağlayacak. Proje ile belediyemize ait olan tarım arazilerinde lavanta ve kekik bitkisinin yetiştirilmesi sağlanacak SURUÇ ilçemiz lavanta ve Kekik kokacak hayırlı uğurlu olsun ” dedi.


Etiketler: 819 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir