İsmail Saymaz’ın bahsettiği o olay neydi?

İsmail Saymaz'ın bahsettiği o olay neydi?

Kamuoyunda çocuk istismarcı Eyüp Fatih Şağban ismi tartışılırken, Araştırmacı gazeteci İsmail Saymaz, Yol TV ekranlarında “Esas Mesele” programına ortaya bomba gibi bir iddia attı.

Çocuk istismarının sadece Uşşaki tarikatı şeyhi ile sınırlı olmadığını Anadolu’da birçok ilde benzer sapıklıkların yaşandığını belirtirken, bunun en bariz örneğinin Şanlıurfa’da olduğunu iddia etti.

Şanlıurfa’da 1987 doğumlu Büreyde Ö. isimli şahısın çocuk istismarından yargılandığı ve söz konusu şahsın Şanlıurfa’da Kadiri tarikatı adı altında din istismarı yaptığını iddia etti.

 

İsmail Saymaz’ın bahsettiği o olay nedir?

İsmail Saymaz’ın bahsini ettiği olay haber sitelerinin kayıtlarına göre, 7 Mayıs 2017 yılında Şeyhin dergâhında yaşandığı iddia ediliyor. İstanbul’da Sultangazi Emniyet müdürlüğüne gelen bir ihbar ile şeyhin dergâhına basan polis ekipleri Yunus Ö. isimli 20 yaşındaki genci şeyhin dergâhının tuvaletine kendini kapatmış olarak buluyorlar. 20 yaşında ki Yunus Ö.  darp edildiğini ve cinsel saldırıya maruz kaldığını iddiası ile emniyetten yardım istemesi nedeni ile Yunus Ö. ve Büreyde Ö. emniyete çekiliyor.

 

Darp raporu da alan Yunus Ö. için şeyhin polis kayıtlarına yansıyan ifadesi “Kendisine bu kadar ilgili olmamın sebebi yaklaşık bir sene kadar önce arkadaşlarla birlikte denize gittiğimizde beni boğulmaktan kurtarmasıdır” şeklindedir.

 

Yunus Ö.’nün 16 yaşındayken Şeyh ile dergâhta tanıştıklarını ve bir süre sonra kendisinden cinsel istekleri olduğunu bu istekleri de “Cin çarpar” tehditleri ile desteklediğini iddia etse de Şeyh Büreyde Ö. “cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak” suçlaması ile yargılanıyor.

 

Halifelik de verilmiş!

Geçmişte söz konusu şahıs için Dervişan İlmi Araştırma ve Yardımlaşma vakfı tarafından bir açıklama yayınlanmış olup, Şeyh Seyyid Ubeydullah El-Kâdirî söz konusu şahsı Halife ilan ettiği daha sonra ise sağlık sorunları ve “Görülen lüzum üzere”  halifelik icazeti iptal edildiği ilan edilmiş.

Ayrıca şahıs ile bağlarını kopardıklarını duyuran vakıf şu notu düşüyor: “Çeşitli zamanlarda Şeyhimiz Muhammed Enis Efendi ve Vakfımızı da ziyarete gelen bu kişinin, Şeyhimiz ve vakfımız ile de hiçbir bağı kalmamıştır.”

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2


Etiketler: 1329 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir