İslam yardımlaşmayı emr eder

Mustafa Kaplan İslam yardımlaşmayı emr eder
2 Eylül 2020 Yazırın bütün yazıları için tıklayın


İslam yardımlaşmayı emr eder

Bir ülkede; hele hele yaşayanların çoğu Müslümansa, yoksulluk her tarafta varlığını sürdürüyor, insanlar hala çöp bidonların ‘da yiyecek arayışlarına müdavim olmaya mecbur bırakılıyorsa, o ülkede aristokratların dönüp kendilerine bir bakmaları gerekmez mi? Oysaki İslam dini; yoksula yardım edin, açları doyurun, yetimleri sevindirin der.

Emeviler zamanında, Halife Ömer bin Abdülaziz; Kur’an’da yardımlarla ilgili tüm ayet ve sureleri yasallaştırıp yürürlüğe koyunca; ülke zenginlikte altın bir çağ yaşar. Öyle ki, kimse zekât verecek adam bulamazmış.
Kur’an’da sürekli iki dünya ve arasındakilerin sahibi benim demiyor mu yüce Allah? Çünkü o Lehul mülk ‘tür. Yani mülkün mutlak sahibi…
Keremi’ne Mazhar kıldığı insanoğluna; önceden dayatıp döşettiği dünyada, beraber dostça bir yaşam sürdürmelerini buyurmuyor mu? Mal, mülk, ;dost eş, kabir kapısına kadardır, sonrası kocaman bir yalnızlık. İşte İslam kardeşliği budur. Yoksulu gözetip, ona yardım etmektir.
 Misafiri olduğumuz bu dünyada; her canlıyı Tabiat denilen Rahmet sofrasında, sayısız çeşitte nimetle rızıklandıran Yüce Rabbimiz; elbette insanı verdikleriyle sınava tutacaktır, ne mutlu, o sınavda başarılı olanlara. Bazılarınızı diğerlerinden üstün kıldım der yüce Allah. Yani zenginlik verdim ki; diğer kesimle bir paylaşım içine girip takvada bir üstünlük elde edebilsin. Yoksa üstünlük zenginlikte değildir.
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz


Etiket: , , 138 okunma
Tarih: 2 Eylül 2020 Google News