İŞİD’in Türkiye konsolosluğu baskını sinema filmi oldu

Terör örgütü İŞİD’in 11 Haziran 2014 tarihinde Musul şehrine yaptığı baskından sonra Türkiye Konsolosluğunu basması ve 49 Türk vatandaşını esir alması genç yönetmen Serdar Aslan tarafından sinema filmi haline getirildi.

Baskından sonra 20 Eylül 2014 tarihinde sabaha karşı saat 05.00’te esirler kurtarılırken, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu Musul’da tutulan esirlerin 8 defa yeri değiştirildiği ve esirlerin 5-6 kez kurtarılma aşamasına gelindiği ve başarısız olduğunu açıklamıştı. Film ise bu kurtarma girişimlerinden birini konu almaktadır.

 

Çekimleri İstanbul’da yapılan uzun metraj sinema filmi terör örgütü İŞİD’in Türkiye Başkonsolosluğunu basılması ile başlar. Konsolosluğa giren örgüt 49 kişiyi esir alır.  Esirlerin kurtarılması için bölgeye Türkiye tarafından özel bir tim gönderilir. Irak’a giden özel tim, yolculuk boyunca birçok tehlikeden geçer ve film izleyicilerine Aksiyon dolu sahneler sunar.  Eserlerin kurtarılması için yerel güçlerle birlikte çalışan özel tim, yerel güçlerin ihanetiyle pusuya düşer, aksiyon türü film de bu aşamadan sonra duygu dolu anlar yaşanır.

 

Genç yönetmenin kendi öz sermayesi ile zor şartlarda çektiği filmde çatışma ve patlama sahneleri ile Amerikan filmleri aratmazken, filmde oynayan amatör oyuncuların performansı ise izleyicilerden takdir alıyor.

Yönetmen Serdar Aslan, ”Musul’da ki baskın beni derinden etkileyen bir olaydır. Bu olayı çekmek istediğim ilk uzun metraj filmimin teması yapmaya karar verdim. Ailemin, Arkadaşlarımın ve benim kendi zamanlarımızda fedakârlık yaparak ortaya çıkan bir eserdir. Filmi izleyenlerden güzel tepkiler alıyorum. Bu da ikinci filmin çekimleri için beni teşvik ediyor” dedi.

 

Ne olmuştu?

Irak’ın Musul şehrini saldıran terör örgütü Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Musul’daki Türkiye Konsolosluğu’na yaklaşık 900 örgüt militanı ile baskın yapmıştı. Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz ve Konsoloslukta bulunan, 49 kişi Musul’daki 17 Temmuz semtinde bulunan karargâha götürülmüştü. Musul’a yapılan baskın ile kentten 500 bini kaçarak başka şehirlere ve komşu ülkelere sığınmıştı.

 


Etiketler: 310 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir