İki bin yılık tohum meyve verdi

Tarihi Hurma

İsrailli bilim insanları Ölüdeniz yakınlarında bulunan nesli tükenmiş bir hurma ağacı çeşidine ait tohumundan tam 2 bin yıl sonra meyve aldı.
New York Times’tan Isabel Kershner’in haberine göre, kayboldu denilen tarihi Judea (Yahudiye) hurması yeniden yetişmeye başladı. Tarih kitaplarından iki bin yıl evvel önemli bir ticaret ürünü olan, taneleri iri, aşırı tatlı olarak geçen Judea hurması bölgede ki savaşlar nedeni ile kademeli olarak yok olduğu düşünülüyor.

Ticareti yapılıyordu

Mısır hurmalarının aksine uzun süre bozulmadan kaldıkları için bu hurmalar Roma İmparatorluğu’nun değişik bölgelerine ihraç edilebiliyordu. Söz konusu tohumun, çölün sıcak ve kuru havasının tohumların bozulmadan kalmasının sağladığını düşünüyor.

15 yıllık emek var

İsrailli bilim insanı Dr. Sarah Sallon ve ekibinin yaklaşık 15 üzerinde çalıştığı projede başarılı oldular. İki bin yıllık tohum bu yıl ilk hasadını verdi. Tadı tarih kitaplarında yazıldığı gibi aşırı tatlı ve iri taneleri olan hurmanın hasadı bilim alanında mutluluğa neden oldu.

Dr. Sallon, “İklim değişikliğinin, kirliliğin ve türlerin endişe verici oranlarda yok olduğu bu sıkıntılı zamanlarda, uyku halinden bir şeyi hayata döndürmek çok sembolik” dedi

32 Bin yıllık çiçek

Bir grup Rus bilim adamı, 32 bin yıl önce ölmüş olan bir bitkinin meyvelerinden yeniden bir çiçek yetiştirmeyi başarmıştı. Bitkiye ait meyvelerin, 32 bin yıl önce yaşamış bir sincap tarafından kuzey Sibirya’daki bir tundrada toprağa gömüldüğü ve birkaç yıl önce yapılan kazılar sırasında bulunana dek de donmuş halde kaldığı düşünülüyor.


Etiketler: 614 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir