İki bakan gitti, üç geldi

İki bakan gitti, üç bakan geldi… Bir bakanlık ikiye bölündü. 

”Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak yeniden ikiye ayrı kurumsal yapıya dönüştürüldü. 

İki bakanlığın kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararname ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişten önce iki ayrı bakanlık olarak faaliyet gösteren yapıya dönülmüş oldu. 

Kararname yayımı tarihinde yürürlüğe girecek. Bu tarihten itibaren Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bakan yardımcıları ile bilgi teknolojileri, hukuk hizmetleri ve personel ve strateji birimlerinin üst yöneticilerinin görevi kendiliğinden sonra erecek. 

Bakanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabinede iki bakanın görevine  son verirken, yeni kurulanlarla birlikte 3 bakanlığa yeni isimler atadı.
Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın görevine son verilerek yerine Mehmet Muş, yeni kurulan Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığına Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına da Vedat Bilgin atandı.

Bakanlık görevine atanan vekillerin milletvekilliğikleri düşerken, AK Parti’nin TBMM’deki sandalye sayısı 288’e inerken boşalan milletvekilliği sayısı ise 17’ye yükseldi.  


Etiketler: 235 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir