Hindistan da aşıyı bulduğunu iddia etti

Rusya lideri Putin’in aşıyı bulduk açıklamasından sonra aşı ile ilgili yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak Hindistan Bağımsızlık Günü’nde konuşan Hindistan başbakanı Narendra Modi bilim insanları onay verdiği takdirde Covid-19 aşısını üretmeye başlayacaklarını belirtti.

Başbakanı Narenda Modi ülkesinin koronavirüs aşısı seri üretimine geçmeye hazır olduğunu ve şimdiye kadar üç farklı koronavirüs aşısın test edildiğini açıkladı.

Aşının tüm vatandaşlara ulaştırılması planının da hazır olduğunu belirten Hintli Başbakan Modi, “Bir değil, iki, üç kadar koronavirüs aşısı Hindistan’da test edildi” dedi.

Euronews’in haberine göre Bağımsızlık Günü’ne katılan askerler günler öncesinden karantinaya alındı. Covid-19 salgını sebebi ile küçük katılımla yapılan kutlamada 4 bin davetli yer aldı. Davetliler birbirlerinden 6’şar adım uzakta durdu. Resmi törenin düzenlendiği 17 yüzyıldan kalma Kırmızı Kale’de ambulanslar da koronavirüs belirtisi gösteren birisi olursa acil müdahale etmek için hazır bekledi.

Modi, Ulusal Dijital Sağlık Misyonu’nu başlattıklarını söyleyerek 1.3 milyar nüfuslu ülkede her vatandaşın dijital sağlık kimliği olacağını ifade etti. Modi, bu sayede doktor rendevusu almak için ya da sağlıkla ilgili başka bürokratik işlemler için yaşanan zorlukların ortadan kalkacağını belirtti.

Ekonomiye 1.46 Trilyon Doları destek

Hindistan Başbakanı Modi ayrıca koronavirüsten olumsuz etkilenen ekonomiye de 1.46 trilyon Amerikan Doları destek vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

Narenda Modi ülkelerinin egemenliğine “göz dikenlere” ise aynı şekilde karşılık vereceklerini ifade etti.

Haziran ayında Çin ve Hindistan arasında yaşanan sınır gerginliğinde 20 Hint askeri hayatını kaybetmişti.

Rusya aşıyı bulduğunu duyurdu


Etiketler: 383 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir