[avatar user="mustafakaplan" size="150" ]

Her Münferit sorun toplumla ilgilidir

/ by | Leave a comment

Yaratılış ilkelerine aykırı bir fiilin yol açacağı zararın, sadece failini değil,toplumun her kesimini kapsamına alacağı hesap edilmesi gerekir.

Bu Kelebeğin kanat çırpması yer küresini titrete biliyorsa, gerisi cidden üzerinde düşünülecek bir konu dur.

Mesela bir trenin birbirine bağlı vagonlardan birinin rayından çıkması nasıl ki diğer vagonlara bir yansımayı söz konusu yapabiliyor’sa buda böyledir.

Veyahut bir gemi içinde ayrı vazifeyle muvazzaf mürettebattan birinin göreviyle ilgili bir aksamayı vücda getirmesi; o gemi ve içindekilerin güvenliği için tehlikeli bir husus değil midir?

Sokakta uyuşturucu satan birini görüp, buna kayıtsız kalmanın faturası topluma,gün gelir aile fertlerinden birine kesilmeyeceğinin garantisi var mıdır?

Nemelazımcılı’ğın dayanılmaz rehavet’ne kapılıp göz ardı edilen her olumsuz davranışın dolaylı, dolaysız muhatabı yine bizler olacağı unutulmamalıdır.

Bakıp ,tavsib edemediğimiz bir işin,oluşun,bir durumun tepkisiz birer seyircisi olmanın zarardan başka hiçbir kazanımı yoktur,olamaz da…

Geçenlerde çocuklar için sözde masal kitabı adı altında tüm sapıkça fikirlerini sergileyip yayınlayan birine, ortak bir tavır ortaya konulmazsa, bu duyarsızlık o ve onun gibiler için prim yerine geçmez mi?

Yani bu bir nevi zulümdür; buna sessiz kalmamız, zulme ortak olduğumuzun bir göstergesi sayılır.

Bu ve daha birçok olumsuz konuda ortak tavır, şimdilerde ve gelecekte olası tehlikelerin bertaraf edilebilmesi için olması gereken bir durumdur.

Başkasına ait sorunu; kendi sorunumuz imiş gibi algısal bir yaklaşım sorumluluğu, bir toplumun sağlam temeller üzerinde yükselişe geçeceğini mümkün kılabilir. Yeter ki herkes böyle durumlarda hem fikir olup, ortak tepki var edebilsin.

Sosyal yapıyı var eden birey olduğuna göre,işlenen her kişisel hareket olumlu veya olumsuz,herkesi alakadar edeceği kulak ardı edilmeyecek bir gerçektir.

Bu değişmez prosedürün aksi yönündeki tüm oluşumlar, toplumsal tehlikelerin var oluş sebepleridir.

Ortada herkesin kötü kokusundan payını aldığı bir leş varsa,bunun kaldırılması konusu herkesi ilgilendirir. Burada münferit bir durumun uygun oluşuna dair bir mantık yürütmek abesle iştigaldir.

Allah bizi her türlü kötülükten, olumsuzluk’tan korusun!


Etiketler: 502 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir