Öcalan’dan Siverek’teki İmamla İlgili Soru Önergesi

ömer öcalan- siverek- imam osman çilenti

HDP Milletvekili Ömer Öcalan, İmam Osman Çilenti için soru önergesi verdi.

Verdiği önerge şu şekilde.

  • Osman Çilenti, Urfa’nın Siverek ilçesine 35 kilometre uzaklıktaki Burçalık (Daralıx) köyünde iki yıldır cami imamı olarak görev yapıyordu. Bundan yaklaşık iki hafta önce Siverek Müftülüğü tarafından koronavirüsten yaşamını yitirenlerin cenazelerini yıkamakla görevlendirildi.
  • Devletin tüm kurumlarını AKP ilçe binasına çeviren bu anlayış, müftülükteki usulsüzlüklere karşı çıkan bir imamı ölüme sürükleyen bir yıldırma yoluna girmiş, koruyucu elbise temin edilmeden Osman Çilenti adlı din görevlisini COVID-19’dan ölenleri yıkamaya zorlamıştır.
  • Ayrıca müftülükteki boş kadrolara kayınpeder ve akrabalarını yerleştiren damat müftü kendisine boyun eğmeyen, zulme karşı gelen din görevlisini ölümle cezalandırmaktan farklı olmayan bir “göreve” sürüklemiştir.
  • Kaymakam ise tüm iddiaları yalanlamıştır. fakat ölüme sürüklenen din görevlisinin ailesi susmayarak hakikati basın ve kamuoyu ile paylaşmıştır. Acılı aileyi ziyaret etmek yerine aileyi yalanlamayı tercih etmek bu iddiaların doğruluğunu teyit eder konumdadır.
  • Sıkıştığı her konuda dini kullanan bu anlayış kendisine boyun eğmeyen haksızlığa karşı çıkan bir din görevlisini bile bile ölüme göndermiştir. Bu da bize bir kez daha gösteriyor ki siyasal islam örtüsü altında tüm haksız ve hukuksuzlukları devam ettirenler en büyük zararı da inançları sömürerek, topluma, dine ve din görevlilerine vermektedir.
  • Halkların Demokratik Partisi Urfa il örgütü olarak kamu kurum ve kuruluşları içerisinde kök salmış olan bu tahakkümcü , liyakattan uzak zihniyeti kabul etmiyor ve Siverek’te bir imamın alenen ölümüne neden olan bu acı olayın aydınlatılması için partimiz ve Urfa milletvekillerimizle olayın takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna bildiririz.

Etiketler: 589 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir