HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Bu bir intikam operasyonudur.”

hdp-milletvekili-mithat-sancar- kobani- gözaltı

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, ‘Kobani eylemleri’ soruşturmasında aralarında eski HDP milletvekilleri, belediye başkanları ve MYK üyelerinin gözaltına alınmasına dair açıklamalarda bulundu.

Sancar’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

“Bu bir intikam operasyonudur. Yargı uzun süredir olduğı gibi iktidarın sopası kullanılmaktadır. 6-8 Ekim olaylarını sorumlusu partimiz değildir.

7 Haziran seçimlerinin hezimetini unutamayanlar, iktidarı kaybedenler bunun sorumlusu olarak gördükleri partimize karşı her türlü karalama kampanyasıyla ta o zamandan sistematik saldırı başlatmıştı.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla büyük bir siyasi operasyon gerçekleştirildi. Çok sayıda milletvekili arkadaşlarımız ve o dönem HDP Eş Genel Başkanları gözaltına alındı.

HDP diz çökmedi, bu kararlı mücadele iktidarın en büyük korkusudur. İktidar da biliyor ki kendisine kaybettirecek HDP’dir. İktidar burada haksız değildir, HDP’den korkmakta haksız değildir. Bir seçim de daha yenilgi yaşatmıştır. Kaybettikçe saldırıyorlar, saldırdıkça daha fazla kaybediyorlar.

HDP’yi hiçbir güç etkisizleştiremeyecektir. Bunu bilmelerine rağmen saldırılarını sürdürmeleri aczin ifadesidir. Halkın gücünü yok edemiyorlar.

Şaşkınlıkla bunların fayda etmediğini görüyordur iktidar sahipleri. Siyaseten başka çıkar yol göremiyorlar. Bugün gözaltına alınan arkadaşlarımız aynı gerekçeyle gözaltına alınmıştı.

Bütün bu gözaltı operasyonları da iktidarın kaybetme korkusunun yükseldiği zamanlara denk gelmiştir.

Partimiz üç aylık demokratik mücadele programı uygulamıştır. Üç aylık demokratik mücadele programının finalinde barışa çağrı deklarasyonunu açıkladık. Barışın yolu savaş politikalarına karşı kararlı mücadeleden geçer.

O nedenle barış mücadelesi bizim için aynı zamanda faşizme karşı mücadeledir. Bu operasyonlar bizim barışa çağrı deklarasyonuna iktidarın yanıtını oluşturuyor. Biz barış dedikçe savaş ortakları paniğe kapılıyor. Bu iktidarı hayatta tutan politika savaştır.

İktidar HDP’yi susturarak muhalefeti sindirmek ve toplum a korku yaymak istiyor. HDP susmuyor, susmayacak. Topluma yayılmak istenen korku  havasını kıracağımıza da inanıyoruz. Antifaşist blok çağrısını yeniliyoruz.” dedi.


Etiketler: 472 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir