Halfeti’de bir doktor darp edildi

Halfeti de bir doktor darp edildi

Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde muayene olmak isteyen vatandaşın sağlık sisteminde kayıtlı olmadığı gerekçesi ile muayene talebi ret edilince tartıştığı doktoru darp ettiği iddia edildi.

Halfeti ilçesi 1.Nolu Aile sağlık merkezinde görevli Dr. Mehmet Karayılan’a tedaviye giden bir hastanın çalıştığı sağlık merkezinde kaydının olmadığı nedeni ile yasal olarak muayene edemeyeceği bildirmesi sonucu hastanın diretmesi ile aralarında tartışma çıktı.  Doktor Karayılan’ın hastayı yönlendirdiği başka bir sağlık merkezine gitmeyi ret etmesi ile büyüyen tartışma neticesinde iddiaya göre hasta doktora parke taşı ile saldırdı.

 

Aile hekimleri derneği sitem etti

Konu ile ilgili açıklama da bulunan Şanlıurfa Aile hekimleri derneği ise; “Bu parke taşı bir hâkime bir emniyet mensubuna kaldırılmış olsaydı çoktan kişi tutuklanmış olurdu” diye sitem etti.

Şanlıurfa Aile hekimleri derneği açıklaması şu şekilde,

Şanlıurfa Halfeti 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde Dr. Mehmet Karayılan’a başvuran hastayı doktorun k, ona kayıtlı olmayan hasta yakındaki kayıtlı olduğu aile sağlığı merkezinde alacağı bakanlığımızın acil haller dışında olan bir hizmet için aile sağlığı merkezinin hizmetini aksatacak düzeyde ısrarda bulunmuş işlem için kesin kayıtlı olduğu aile sağlığı merkezine yönlendirildiği için hekim arkadaşımıza defalarca hakaret ve tehditte  bulunmuştur. Bir parke taşı başında parçalanmak istemiştir. Üyemize yapılan bu vahşice saldırı aslında Sağlık Bakanımıza, Adalet Bakanımıza atılmak istemiştir.

Çünkü bundan 3 ay önce çıkarılan sağlıkçıya şiddet yasası bizim de o tarihte belirttiğimiz gibi TAM BİR FİYASKO  dur. Ceza muhakemesi kanuna girmeyen sağlıkçıya şiddet yasası bizim için yok hükmündedir. Bu parke taşı bir hâkime bir emniyet mensubuna kaldırılmış olsaydı çoktan kişi tutuklanmış olurdu ama sağlık çalışanına olunca görmezden gelinmesini kabullenmedik kabullenmeyecek. Covid_19 da şehit olan sağlık çalışanları varken ailesini, kendisini her türlü riske atan sağlık çalışanlarına bu yapılan insanlık dışıdır. Pandemi döneminde bile can güvenliği olmayan sağlık çalışanı hizmetten geri çekilebilir bunu unutmayın. Üyemizin her anlamda yanında olacağız. Ceza muhakemeleri kanuna giren sağlıkçıya şiddet yasası için sonuna kadar mücadele edeceğiz.


Etiketler: 848 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir