[avatar user="mustafakaplan" size="150" ]

Hak Yazar Hak Bozar

by | Leave a comment

Genelde her şeyin sahibi ve mutlak  yöneticisi olan yüce Allah’ın bu alemşümul kudretinden hepimizin hem fikir olduğu kati suretle bilinen bir gerçektir.
En küçük bir ayrıntının dahi basiretinden kaçabilmiş olabileceğinin mümkün olamayacağını sonsuz bir iman çerçevesinde düşünüp, bu yönde bir tefekkür arz etmenin her mümin için olması icap eder.
Kainat;içindeki canlı veya cansız, zerrden; küreye yeryüzünden; gökyüzüne kadar,gözlerin görüp; kulakların işittiği algılanan her ne varsa, onun bilgisi dahilinde oluşur gelişir veya başkalaşır.
Kâinat denilen defter üzerinde kader-i kudret kalemiyle müdahale edilmeksizin yazar çizer bozar.
Hikmetinde sual edilmesi mümkün olmayan bu durumun, biz kullara sonucunu sabır ve tevekkülle beklemek olduğu asla unutulmaması gereken bir gerçektir.
Onun bize garip gelen işleri üzerinde mantık yürütmenin bizi şeytani  mecralarda ne aradığını bilemeyip,şaşıran yolcuların durumuna düşürür.
Bu mecralarda görebileceğimiz tek şey, aslı astarı olmayan seraplardan başka bir şey değildir elbette…
Bunların  peşinden gitmenin vakit kaybı old uğunu bilip her türlü fitnlere çekmek için hazırlamış  tuzaklar olduğu idrak edilmelidir.
Kul;Allah’ın yaptığı işleri sorgulayamaz.Ancak yapacağı tek şey, durup beklemesi,olayların seyrini bir hikmet çerçevesinde gelişip olgunlaştığına iman etmesidir.
Şer sanılanın bir müddet sonra hayır olduğunu; tesis edilecek bir sabır sonucu anlaşılması hiç te zor değildir.Önemli olan isyan etmeden beklemektir.
Hazreti Musa; Hızır’la arkadaş olur.Beraber bir köyden geçerken oynayan çocuklar görüp; Hızırın bu çocukardan birine bir tokat vurup, ölümüne sebebiyer verdiğine şahit olur.Teacüp ve öfkeyle; bunu niçin  yaptığını sorması üzerine; Hızır,bu çocuk büyüdüğünde ilerde, ebevenlerine ve çevresine çok büyük zararları olacaktı diyerek cevap verir…
Tıpkı İbrahim  Hakkı’nın,”Hak şerleri hayr eyler
Sen sanma ki gayr eyler
Arif anı seyr eyler
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler”dediğini diyerek, her şeyin bir mana içinde yaratıldığını idrak edip, daima Allah’a olan güven duygusunun zinde tutulmasına çalışılmalı…

Etiketler: 453 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir