[avatar user="farukcaymaz" size="150" ]

HADİ AMA,BU KADARI DA FAZLA! 

by | Leave a comment

Mühendislik hesaplarını, makalelerimi ,şiirlerimi kızgın bir hava içindeyken daha iyi yazdığımı söyler dostlarım.

Öyle midir bilmem ama kızgınken daha fazla kafa yorduğumun farkındayım.

Olan bitenlerin karşısında tepki vermek uzun sürmüyor; sorun ortadan kala kana kadar ya da daha makul hale gelene kadar üzerinde duruyorum, çabalarım süreklilik içinde oluyor.

Son aylarda kamuoyu gündemini sürekli meşgul eden, aklınızın ucundan daha geçmeyecek rüşvet skandalları iddiaları havada uçuşuyor.

Mafya lideri Sedat Peker’in (artık kime ne kadar kızdıysa) videolarla ,tiwitler le ortaya koyduğu kirli ilişkiler; ekonominin kötü gidişatı, işsizliğin ve yoksulluğun her dakika arttığı bu dönemde listenin en başında yer bulması son derece düşündürücü.

Sabahımız videolar , açıklamalarla, akşamımız  tivitlerde ki yüzlerce uzman diye geçinenlerin yorumlarıyla geçiyor.

Seçimlerin yaklaştığı bu dönem çok hassas bir dönem; herkesin sağduyulu ve sakin olması gereken ,düşüncelere saygılı olunması saygıyla karşılanması beklenilen bir dönem.

Hissiyatların bencilce fink attığı ,çıkarcılığın “alabildiğin kadarını al geride bir şey bırakma “sözüyle eşleştiği dünya felsefesi, ülkemizde de bizleri gerçekten yormaya başladı.

Vatandaş, kıt kanat geçinme derdinde vergilerini öderken(vergileri rahatlıkla ödeyebilecek olanların vergi hesaplarının sıfırlanması ayrı bir haksızlık),zavallı halkın vergilerini rüşvet çarklarıyla ceplerine indiriyor olması gerçekten kızgınlığa sebebiyet verecek bir durum.

Vicdanları nasıl bir tatil havası içinde olabilir aklım almıyor.

Soruları doğru sorulmasına rağmen verilen cevapların akıllarda bolca soru ve ünlem işaretleri bırakması büyük bir travma bırakıyor.

Basının kimi haberleri atlaması, kimi yazarların görmemezlikten gelmesi ve nasıl oluyor da hala “olabilir”düşüncesinde insanlar oluyor düşünemiyorum.

O kadar can sıkıcı ve yok artık dedirten türden ki….

İşin garip tarafı ;bir zamanlar mafya lideri olarak ülkede tehditler savuranın son zamanlarda bütün kirli ağları deşifre ederek kimileri tarafından kahraman gibi görmesi…

Kendisi günah mı çıkarıyor bilemem ama sonuç itibariyle doğru şeyleri yaptığını da görmemezlikten gelmemek lazım.

Düşünsenize, kendi halinde ekmek- iş peşinde koşan insanlar, sınavdan sınava giren ama yüksek puan almalarına rağmen mülakat sonucu hiçbir işe giremeyen vatandaşın ,çalınan ya da paylaşılan, dağıtılan(ne derseniz artık) sorular nedeniyle iptal edilen KPSS sonrası gençlerin düşünceler içinde gardlarının düşmesi sonrası ;gündeme bomba gibi rüşvet çarklarını ortaya koyan bir adamı; söylediklerini belgeliyor ama buna rağmen malı götürenler rahatlıkla ceplerini dolduruyor ve hiç de rahatsızmış gibi duruyor olmamalarını…

Dünya piyasaları elbette krizde. Bunu hepimiz kabul ediyoruz. Bir şekilde 1929 ‘ daki buhran dönemi olmaması için mutlaka bir şeyler yapılacaktır ama ülkemizde bu tür şeylerin olması tam anlamıyla bir hissiyatsız’lık ve inancını -vicdanını Hawai’ ye tatile göndermekten başka bir şey değildir.

Bir başka ilginç durum; bir milletvekili eşinin kendisi ve eşiyle ilgili belgeleri Sedat Peker’e göndermesinin ardından bir başka hanım efendinin yine aynı şekilde vekalet veriyorum demiş olması!

Durum veha metini seçime kadar sürdürecek gibi.

Gazetelere göndermiyor, kendisi açıklamıyor; açıklamaları ile yurtdışından kirli ilişkileri ortama bomba gibi yağdırana gönderiyorlar.

Süreç ürkütücü, süreç sancılı.

Enflasyon 100’lere dayanmışken…

Seçimler yaklaşırken…

Kış ayı gelmeden yağmur gibi yağan doğalgaz, elektrik zamları halkı kara kara düşündürüken…

İşsizlik tavan yapmışken…

Ve,

Bir sürü daha sorun halkı tedirgin ederken;

Hadi ama bu kadarı da yeter!

El insaf yahu!

Sormak lazım;

Atatürk Cumhuriyeti bu hale düşecek ülke miydi?!.

 

 

Sevgi ve saygıyla…

 

Faruk CAYMAZ

İnş. Müh-Arş- Yazar


Etiketler: 192 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir